Ha a+b=1 Akkor a⁴+b⁴ >= ⅛ Közepek segítségével valaki betudja nekem ezt bizonyítani?

2022. márc. 6. 20:43
 1/4 anonim ***** válasza:
Miért szeretnéd közepekkel belátni? Sokkal egyszerűbb anélkül belátni.
2022. márc. 6. 22:09
 2/4 A kérdező kommentje:
Mert ez volt házi. Persze, ha enélkül kéne bizonyítani akkor gyerekjáték lenne, de most közepekkel kell.
2022. márc. 7. 18:52
 3/4 anonim ***** válasza:

aritmetikai kozep <= negyzetes kozep

(a+b)/2 <= gyok((a^2 + b^2)/2)

1/2 <= gyok((a^2+b^2)/2)

1/4 <= (a^2 + b^2)/2


Tekintsuk a jobb oldalt a^2 es b^2 aritmetikai atlaganak, es ismeteljuk meg az elobbit.

1/4 <= (a^2+b^2)/2 <= gyok((a^4 + b^4)/ 2)


relacios jelek tulajdonsaga miatt kozepso reszt elhagyhatjuk.

1/4 <= gyok((a^4+b^4)/2)

1/16 <= (a^4+b^4)/2

1/8 <= a^4+b^4.


Szerintem egyszerűbb közepekkel bebizonyítani, mint algebrai szenvedéseket csinálni :)

2022. márc. 18. 18:47
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen válaszod
2022. márc. 21. 21:34