Egy urnában 6 piros és 8 kék golyó van. Véletlenszerűen kiválasztunk 4 golyót az urnából. Hányféle lehetőség van, ha legalább 3 golyónak kéknek kell lenni?


2022. márc. 5. 21:27
 1/10 anonim ***** válasza:
68%

Először a 8 kékből kiválasztjuk a 3 kéket, azután a maradék 14-ből hozzátesszük azt az 1-et:

8 alatt a 3 * 14 = 784

2022. márc. 5. 21:34
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit értelmetlenre sikerült a feladat megfogalmazása, de de próbáljuk valahogy értelmezni.


Valahogy különböztessük meg az egyszínű golyókat, például legyen P1, P2, P3, P4, P5, P6, K1, K2, K3, K4, K5, K6, K7, K8, és ha a sorrendiséggel számolunk, akkor egy ismétléses variáció feladatot kapunk, amit 5 különálló esetre tudunk bontani;


1. eset: KKKP: 8*7*6*6 = 2016

2. eset: KKPK: 8*7*6*6 = 2016

3. eset: KPKK: 8*6*7*6 = 2016

4. eset: PKKK: 6*8*7*6 = 2016

5. eset: KKKK: 8*7*6*5 = 1680


Ezeket összeadva kapjuk a lehetőségek számát, ami 9744.


Ha a golyók sorrendje nem számít, akkor a fenti esetszámot el kell osztanunk az egy esetben felírható golyók sorrendiségével, ami 4*3*2*1=24, tehát 9744/24=406-féle lehetőségünk van.

2022. márc. 5. 21:42
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
#1, az elgondolás jó, csak a kivitelezés nem, ugyanis ha így számolsz, akkor egy csomó esetet (amikor a 4 kék van) többször számolsz, mint kellene.
2022. márc. 5. 21:44
 4/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! A 406 lett a jó válasz! Ment a zöld kéz Mindenkinek! Szép estét!
2022. márc. 5. 21:45
 5/10 A kérdező kommentje:

Esetleg ebben tudna még segíteni valaki? Sajnos nem jövök rá a helyes megoldásokra.

Hányféle módon tudunk egy könyvespolcon elrendezni 3 különböző regényt, 2 különböző matematika könyvet, és 1 biológia könyvet, ha

(b) a matematika könyveknek együtt kell lenni, és a regényeknek is együtt kell lenni?

(c) a regényeknek együtt kell lenni, de a többi könyv bármilyen sorrendben lehet?

2022. márc. 5. 21:48
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanúgy esetszétválasztással tudunk számolni. A jelölések: R=regény, M=matekkönyv, B=biológiakönyv.


b) Nézzük meg, hogy a fenti betűket hányféleképpen tudjuk egymás mellé felírni. Erre nem nehéz a válasz: 3*2*1=6, tehát 6 különféle esetet tudunk felsorolni:


1. eset: BMR, vagyis BMMRRR, itt 1*2*1*3*2*1 = 12 lehetőség van.

2. eset: BRM, vagyis BRRRMM, itt 1*3*2*1*2*1 = 12 lehetőség van.


Nem nehéz rájönni, hogy mindegy, hogy hogyan nézzük az esetet, mindig 12-t fogunk kapni, és mivel 6 eset van, ezért 6*12=72 lehetőségünk van.


c) Először nézzük, hogy a nem regények helyét hányféleképpen tudjuk kijelölni 3 helyen, erre a válasz 3 (BMM, MBM, MMB), ezekre a helyekre 1*2*1=2=-féleképpen tudjuk a három könyvet elhelyezni, tehát összesen 6 lehetőségünk van a három könyvre.


A három regényt egymás mellé 3*2*1=6-féleképpen tudjuk egymás mellé tenni. Ezt a 3-as csomagot az előbbi 3 könyv közé 4-féleképpen tudjuk betenni (vagy az első könyv elé, vagy az első két könyv közé, vagy a 2. és a 3. könyv közé, vagy a legvégére), tehát 6*6*4=144-féle lehetőséget tudunk megszámolni.

2022. márc. 5. 22:14
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
(6 alatt 1)*(8 alatt 3)+(6 alatt 0)*(8 alatt 4)=406 az egyszerűbb megoldása a kiírt feladatnak ha a sorrend nem számít.
2022. márc. 5. 22:16
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
#7 igen, csak felmerül a kérdés, hogy a kérdező mennyire érti az ismétlés nélküli kombinációs megközelítést.
2022. márc. 5. 22:23
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

#1 vagyok

Igen, bocsi, arra nem gondoltam. Mentségemre szóljon, hogy buliból jöttem haza, és lecsúszott ez-az... :D

2022. márc. 5. 22:30
 10/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! Sikerült megérteni, hogy miért így kell.

Kedves 6-os külön köszönöm a részletes magyarázatot!

További szép estét kívánok!

2022. márc. 5. 22:36