Az oroszlán egy óra alatt eszik meg egyedül egy antilopot, a gepárd 3 óra alatt, a hiénának 6 óra kell. Mennyi idő alatt eszik meg együtt az antilopot?

2022. márc. 2. 21:57
 1/6 krwkco ***** válasza:
61%
Ha rengeteg antilop van és közös vacsorát rendeznek, akkor hány antilopot esznek meg 6 óra alatt?
2022. márc. 2. 22:16
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Először nézzük meg, hogy időegység (1 perc) alatt mekkora részét eszik meg az antilopnak;


- 1 óra = 60 perc, ezért az oroszlán az az 1/60 részét eszi meg,

- 3 óra = 180 perc, ezért a gepárd az 1/180 részét eszi meg,

- 6 óra = 360 perc, tehát a hiéna az 1/360 részét eszi meg.


Közösen az antilop 1/60 + 1/180 + 1/360 = 6/360 + 2/360 + 1/360 = 9/360 = 1/40 részét eszik meg. Ezek alapján 40 perc alatt tudják elfogyasztani közösen az antilopot.

2022. márc. 2. 22:19
 3/6 anonim ***** válasza:
71%
Bár a #2 válasza matematikailag helyes, aki csak egy kicsit is ért az állatok viselkedéséhez, az tudja, hogy az oroszlán nem fog osztozni az antilopon senkivel a párján és a kölykein kívül. Általában ő jóllakik először, s ami marad, azt osztja meg a családjával. Ha pedig nem éhesek annyira, hogy megegyenek egy antilopot, akkor nem is megy antilopra vadászni. Egy további probléma, hogy egy hiéna nyilvánvalóan nem tud egy egész antilopot megenni. Úgyhogy a kérdés két szempontból is abszurd.
2022. márc. 3. 08:00
 4/6 krwkco ***** válasza:

Ez egy iskolai matematika példa. Nem egy szaharai megfigyelés.

De ha ez problémát jelent, akkor gondold azt, hogy ez egy állatkert, ahol hullanak az antilopok és a gondozók folyamatosan feletetik őket a ragadozókkal.

Először az oroszlánnal kezdték, mert azért nem kár. Utána kipróbálták a gepárdon mert nagyon alacsony a költségvetés, nem nagyon jut friss húsra. És a végén már akkora volt az elhullás, hogy a hiéna is kapott.

De most ki kell kalkulálniuk, hogy hány antilopot vegyenek elő a fagyasztóból, hogy az összes fajta állatot azzal etessék.

2022. márc. 3. 08:14
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#3 Ugyanaz, mint amikor ki kellett számolni, hogy ha a vajat 200 grammos csomagokban árulják, de a sütihez csak 160 kell, akkor mennyit fizetsz a boltban :D


Tanárnő nem volt elkápráztatva a tömeges ellenérvelés ellen, miszerint a szükséges mennyiségtől függetlenül az egész csomag vajat meg kell venni :D


Vagy amikor a feladatban egy nő (akinek ugyanazt a evet adták, mint ami az enyém) vett 64 görögdinnyét. Egész szünetben szekáltak az osztálytársaim, hogy adjak már nekik is :')


A matek az matek, a szöveges feladat csak egy kis érdekesség hozzá (valamint szövegértési feladat is) és néha kreatívabbak, hogy ne mindig ugyanaz legyen :)

2022. márc. 3. 09:06
 6/6 anonim ***** válasza:

#5, az első feladatnál a tanárod akkor egy kretén volt. Neked volt igazad, és általában is azt a szemléletet tanítják, amit te mondtál, vagyis nem lehet fél kocka vajat venni, meg kell venni az egészet. Hacsak nem úgy árulják vajat, mint a sajtot vagy a parizert, hogy lehet dekára venni, de ilyenről meg én nem hallottam. Ennyire azért a realitás talaján szokott maradni a feladatok tárgyalása.

Vagy ha azt mondom, hogy 10 tonna homokot kellene elszállítani 4 tonna teherbírású tehetautókkal, akkor sem az lesz a válasz, hogy 2,5 kocsira van szükség...


A dinnyés példa abból a szempontból lehet reális (bár valóban nem hétköznapi), hogy a viszonteladók nagy tételben szoktak dinnyét venni, szóval a feladatban szereplő nő valószínűleg árus volt.


Ezekhez képest a jelenlegi példa valóban gagyira sikerült, de ezen ne akadjunk fenn.

2022. márc. 3. 10:40