Egy x tömegű test y magasságba történő "ugrását"?Tehát mekkora erő,mekkora gyorsulás,ilyenek.Bevallom,rég tanultam fizikát,és sztem akkor sem ment volna ilyen számítás

2022. febr. 23. 09:49
 1/6 anonim ***** válasza:
Pontosan mi a kérdés? Hogy mennyi energiába kerül egy adott tömegű test tömegközéppontját adott magasságba emelni? A testre ható erők tekintetében minden felfelé ható erő, ami nagyobb, mint m*g, tudja emelni a testet, a gyorsulás pedig F-m*g ill. a légellenállást függvénye lesz. Egész pontosan mit szeretnél kiszámolni?
2022. febr. 23. 10:32
 2/6 A kérdező kommentje:
82kg-os tömegű test 2 méter magasságba juttatásához mennyi erő kell?
2022. febr. 23. 11:00
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A testen hozzávetőlegesen 82*2*9,81 = 1608,84 J munkát kell végezni, hogy 2 méterrel feljebb kerüljön. Ezt megteheted kicsi erővel nagy úton, nagy erővel kicsi úton, vagy változó erővel úgy, hogy összesen ennyi munka jöjjön ki.

Vegyük példának azt, hogy egy ember guggolásból felugrik úgy, hogy a tömegközéppontja 2 méter magasra kerül. Tegyük fel, hogy a lábai olyan hosszúak, hogy csak az emelkedés első 80 centiméterén tudnak erőt kifejteni (utána felemelkednek a talajról). Az erő által végzett munka W = F*s, tehát 1608 = F*0,8, vagyis nagyjából 2000N erőre van szükség a 80 cm úton átlagosan.

Nézzük meg részletesebben, hogy mi történik. Ugye 80 cm úton tudsz erőt kifejteni a lábaddal. Ez azt jelenti, hogy 80 cm után a testnek annyi mozgási energiával kell rendelkeznie, ami a további 120 cm-es emelkedést biztosítja, ahogy átalakul helyzeti energiává. Vagyis:

1/2*82*v^2 = 82*9,81*1,2

Tehát nagyjából 4,85 m/s sebességgel hagyja el a talajt 80 cm magasan, hogy a tömegközéppont 2 méter magasra jusson fel.

Mekkora erő kellett ehhez? Az erő, ami gyorsította a testet, 80 cm (0,8 m) úton végzett munkát. A munka egy része helyzeti energiává vált (80 cm emelkedés), a másik része mozgási energiává (4,8 m/s kezdősebesség).

Felírhatjuk az alábbi összefüggést:

82*9,81*0,8 + 1/2*82*4,85^2 = F*0,8

Szintén kijön a nagyjából 2000N. Ez azt jelenti, hogy egy 82 kg súlyú embernek kb. olyan erővel kellene elrugaszkodnia a talajtól, ami kb. 200 kg tömeg megemeléséhez szükséges.


Láthatod, hogy ami fix, az a végzett munka. Az ehhez szükséges erő attól függ, hogy milyen további változókkal számolsz.

2022. febr. 23. 12:12
 4/6 A kérdező kommentje:
Hú,köszi Te nagy koponya vagy
2022. febr. 23. 16:17
 5/6 A kérdező kommentje:
De a gyakorlatban sztem inkább ez a 200 kiló nem megemelése,hanem azzal való szabályos guggolás.Így már reálisabbnak tűnik.
2022. febr. 23. 16:26
 6/6 A kérdező kommentje:
Mondjuk vannak világklasszis sportolók,akik leguggolnak ennyivel ebben a súlycsoportban,de mégsem ugranak föl a talajtól 2,5-2,8 métert.Ellenben egy jaguár a testtömegének megfelelő zsákmánnyal megteszi ezt kb 1,5-1,7 méterre.Na,ez a paradoxon.Elvileg képesek lennénk rá,de mégse.
2022. febr. 23. 17:32