Propocca kérdése:

Hogy kell ezt a matekpéldát levezetni? (3^x+1+2*3^x)(3^x+1-2*3^x)-12*3^x+2=729 Az eredmény 3 lesz.


2022. febr. 20. 11:45
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Photomath alkalmazás erre van.
2022. febr. 20. 12:40
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Igazán megtehetnéd, hogy egy kicsit több zárójelet használsz... felteszem, hogy a +1 és a +2 a kitevőben van.


Első körben tudni kell használni a hatványozás azonosságait. Ennek megfelelően:


3^(x+1) = 3^x * 3^1 = 3^x * 3


3^(x+2) = 3^x * 3^2 = 3^x * 9


Tehát az egyenlet:


(3^x*3+2*3^x)(3^x*3-2*3^x)-12*3^x*9=729


A jobb áttekinthetőség kedvéért érdemes a „bonyolult” kifejezést lecserélni valami egyszerűbbre; legyen 3^x=t, ekkor ezt kapjuk:


(t*3+2*t)(t*3-2*t)-12*t*9=729


Ebből pedig egy másodfokú egyenlet lesz t-re. Ha ezt megoldod, akkor az eredményekben t helyére visszaírod a 3^x-eneket, azokat az egyenleteket megoldod, és úgy kapod meg x-re az eredeti egyenlet megoldását/megoldásait.

2022. febr. 20. 14:03
 3/5 Csikesz Balázs válasza:

esetleg még ez is tud segíteni

[link]

2022. febr. 23. 08:13
 4/5 anonim válasza:

mi az a sok kis sátor?


12*3^x+2=729


12 órás napsütésgarancia 3 éjszakára, 2 főre 729.000 forint?

2022. febr. 28. 19:45
 5/5 anonim ***** válasza:

Az a "sok kis sátor" a hatványozást hivatott jelölni. Például


3^5 = "három az ötödik hatványon" = 3*3*3*3*3 = 243.

2022. febr. 28. 20:14