Tudnátok nekem segiteni ebben a logaritmus egyenletben? Nem értem hogy kéne kiszámolni

5²ᵡ⁻¹+4ᵡ=5²ᵡ-4ᵡ⁺¹

2022. jan. 6. 20:26
 1/5 A kérdező kommentje:

Megjegyzés:

az x-ek azok hatványkitevők lennének mindenhol, csak nem tette fel rendesen (5 a 2x-1-ediken meg 4 az x-ediken egyenlő 5 a 2 x-ediken minusz 4 az x-ediken plusz 1)

2022. jan. 6. 20:28
 2/5 anonim ***** válasza:

Először rendezzük az azonos alapú hatványokat egy oldalra;


5^(2x-1) - 5^(2x) = -4^x - 4^(x+1)


A hatványozás azonosságait használva:


5^(2x)/5 - 5^(2x) = -4^x - 4*4^x


Kiemeljük a hatványokat:


5^(2x) * (1/5 - 1) = -4^x * (1 + 4)


A számokat össze tudjuk vonni;


5^(2x) * (-4/5) = -4^x * 5


Osztunk (-4/5)-del és 4^x-nel;


5^(2x) / 4^x = 25/4


Az 5^(2x) átírható 25^x alakra:


25^x / 4^x = 25/4


A bal oldalon átírható így:


(25/4)^x = 25/4


Innen pedig az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt


x = 1.

2022. jan. 6. 20:58
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segitséget! ;)
2022. jan. 6. 22:25
 4/5 anonim ***** válasza:
Ez nem logaritmusos, hanem evponencialis egyenlet.
2022. jan. 7. 02:03
 5/5 A kérdező kommentje:
Igazad van, ezek között volt még feladatom logaritmusos egyenlet is, ezért összekevertem. Elnézést. ;)
2022. jan. 7. 21:03