5²ᵡ⁻¹+4ᵡ=5²ᵡ-4ᵡ⁺¹2022. jan. 6. 20:26
1/5 A kérdező kommentje:
Megjegyzés:
az x-ek azok hatványkitevők lennének mindenhol, csak nem tette fel rendesen (5 a 2x-1-ediken meg 4 az x-ediken egyenlő 5 a 2 x-ediken minusz 4 az x-ediken plusz 1)
2022. jan. 6. 20:28
2/5 anonim válasza:
Először rendezzük az azonos alapú hatványokat egy oldalra;
5^(2x-1) - 5^(2x) = -4^x - 4^(x+1)
A hatványozás azonosságait használva:
5^(2x)/5 - 5^(2x) = -4^x - 4*4^x
Kiemeljük a hatványokat:
5^(2x) * (1/5 - 1) = -4^x * (1 + 4)
A számokat össze tudjuk vonni;
5^(2x) * (-4/5) = -4^x * 5
Osztunk (-4/5)-del és 4^x-nel;
5^(2x) / 4^x = 25/4
Az 5^(2x) átírható 25^x alakra:
25^x / 4^x = 25/4
A bal oldalon átírható így:
(25/4)^x = 25/4
Innen pedig az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt
x = 1.
3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segitséget! ;)
2022. jan. 6. 22:25
4/5 anonim válasza:
Ez nem logaritmusos, hanem evponencialis egyenlet.
5/5 A kérdező kommentje:
Igazad van, ezek között volt még feladatom logaritmusos egyenlet is, ezért összekevertem. Elnézést. ;)
2022. jan. 7. 21:03