Nemtudom33 kérdése:

Kémiából segítene valaki?


A telített ammónium-nitrát oldat 20°C-on 65,75 tömegszázalékos, 80°C-on 85,29. Legalább hány gramm ammónium-nitrátból kell kiindulni, ha azt akarjuk, hogy 80°C-ról 20°C-ra hűtve az oldatot 50,0 gramm átkristályosított sót kapjunk.


Elvileg a megoldás 74,75 gramm, de valahogy mindig a duplája jön ki.


2022. jan. 5. 20:12
 1/1 anonim ***** válasza:

80 °C-on 100g-85,29g=14,71 g vízben van 85,29 g só


20 °C-on 100g-65,75g=34,25 g vízben van 65,75 g só

20 °C-on 14,71 g vízben van 28,24 g só (ez az előzőből jött ki egyenes arányossággal, és a víztartalom ugye ugyanannyi, mint 80 °C-on, ezért ahhoz arányítva számoltam ki)


100 g oldatból tehát 85,29g-28,24g=57,05 g válik ki

87,64 g oldatból 50 g válik ki (megint egyenes arányossággal jön ki az előző sorból)


És ebben összesen ennyi só van:

87,64*0,8529=74,75 g.

2022. jan. 10. 04:38