Diszperziós rendszerek kolloidok vagy nem?
Picit meg vagyok benne kavarodva. A kolloid anyagok neve diszperziós kolloidok, a részecskék benne 1-500 nm méretűek. A diszperziós rendszerek másik elnevezése durva diszperziós rendszerek, ebben a részecskék mérete szabad szemmel is látható. Ezek alapján szerintem a diszperziós rendszerek nem kolloidok, viszont mivel mindkettő nevében benne van a diszperziós szó, így már nem vagyok biztos benne.
Valamint, miért nem igaz, hogy minél kisebb egy anyag, annál jobb az adszorpciós képessége? Hiszen minél kisebb, annál nagyobb a felülete.
A diszperzió csak annyit jelent (jelen esetben), hogy egy folyadékban egyenletesen szétoszlatott szilárd részecskék vannak. A diszpergálás szó egyenletes eloszlatást jelent. Ha az eloszlatott részecskék 1-500 nm-esek, akkor kolloidunk van, de attól még igaz rá hogy ez is diszperzió, hiszen nem feloldódnak a részecskék csak egyenletesen eloszlanak a folyadékban. Az ettől nagyobb részecskeméretű rendszerek már nem kolloidok, viszont továbbra is diszperz rendszerek. Igazából úgy is megfogalmazhatnám, hogy a diszperz rendszerek két csoportba sorolhatók: kolloid diszperz rendszer, ha a részecskeméret 1-500 nm, és durva diszperz rendszer, ha >500nm.
Az adszorpciós képesség nem a mérettől függ, hanem a kristályszerkezettől. Azok az anyagok adszorbeálnak jól, amik szivacsos szerkezetűek, mert ezekben sok apró csatorna alakul ki, amik hozzájárulnak az anyag felszínének megnöveléséhez, így a szemcse belseje is érintkezik a "külvilággal". Egy vaskocka azért nem jó adszorber, mert csak a külső felülete alkotja a felszínt, a kockán belülre nem tud bejutni az adszorbeálandó részecske.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!