1. Hány w%-os az az oldat, amelyhez 500 g vízben feloldottunk 50 g sót? 2. Hány g oldott anyagot tartalmaz 1500 g 15 w%-os sóoldat? 3. Összeöntünk 300 g 15 w%-os és 650 g 5 w%-os cukoroldatot. Hány w%-os oldatot kapunk?

2021. dec. 14. 09:07
 1/3 anonim ***** válasza:

[link]


[link] 5. oldal


De szerintem a tankönyvedben is megtalálod....

2021. dec. 14. 09:50
 2/3 anonim ***** válasza:

1.

m(o.a)/m(o) •100=w%=50/550•100


2.

m(o)•w%/100=m(o.a)=1500•15/100


3. Keverési egyenlet:

m1•w1+m2•w2=w3•m3

Ahol m3=m1+m2

Behelyettesítesz, mindegy, hogy w helyére itt %ot írsz vagy tömegtörtet, csak legyen egyforma a teljes egyenletben(15% tömegtörtbe 0,15) w3-at keresed, m3=300+650, minden más adott.

Megoldod az egyenletet.


m tömeg

w% tömegszázalék

(o) oldat

(o.a) oldott anyag


u.i.:

A keverési egyenlet kb bármit meg tud oldani. Ha pl. só az m1 akk w1 100% ha pedig m2 tiszta oldószer, w2 0%

2021. dec. 14. 09:57
 3/3 anonim ***** válasza:

Hogy értsd is; a százalék azt mutatja meg, hogy a teljes oldatnak hány százaléka az oldott anyag. A tömegszázalék esetén a tömegeket kell egymással összevetni. Ezek alapján az első két feladat sima százalékszámítás.


A harmadik feladatnál azt nézzük meg, hogy hány gramm oldott anyagunk és gány gramm oldatunk van;


oldat tömege: 300+650 = 950 g

oldott anyag tömege: egyszerű százalékszámítással kiszámoljuk; 300*(15/100) + 650*(5/100) = 45 + 32,5 = 77,5 g


Innen már csak az a kérdés, hogy a 77,5 gramm hány százaléka a 950 grammnak.


Ugyanezt adja eredményül a keverési egyenlet is, de jobb, ha tudod az elméleti hátteret, minthogy „ész nélkül” használd a képleteket.

2021. dec. 14. 11:55