Elmagyaráznátok a mértani illetve számtani sorozatok összetett feladatainak megoldását?


6.5. Egy háromjegyű szám számjegyei mértani sorozatot alkotnak. Ha a számot 4-gyel csök kentjük, a számjegyek számtani sorozatot alkotnak. Az eredeti szám számjegyeinek összege 13. Melyik ez a szám?


6.6. A szórakozott professzor elfelejtette telefonja négyjegyű PIN kódját. Arra emlékszik, hogy az első 3 szám számtani, de az utolsó három mértani sorozatot alkot. A középső két szám összege egyenlő az első számmal és az utolsó két szám összege feleakkora, mint az első számjegy. Mi lehetett a professzor PIN kódja?



2021. nov. 26. 19:09
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
20%
Mi a kvociens?
2021. nov. 26. 22:53
 12/17 anonim ***** válasza:
54%

Mondjuk bármi? ...


A mértani sorozatot kétféleképpen lehet definiálni;


-Egy {a(n)} számsorozat mértani sorozat, hogyha tetszőleges tagjára igaz, hogy a(n)/a(n-1)=q, ahol q valós (esetleg komplex) szám.


Vagy


-Egy {a(n)} számsorozat mértani sorozat, hogyha tetszőleges tagjára igaz, hogy a(n-1)*q=a(n).


A két definíció ekvivalens a legtöbb esetben, kivéve akkor, hogyha a sorozat valamelyik tagja 0, mivel ez az első definíció szerint nem lehetséges (a 0-val osztás miatt), viszont a második definíció ezt is megengedi. Sőt, a mértani sorozat harmadik definíciója, ami a mértani sorozat egyedülálló tulajdonsága szerint definiálja a sorozatot; tetszőleges pozitív egész n>=2-re


gyök[a(n-1)*a(n+1)] = |a(n)|,


ennek is tökéletesen megfelel az a mértani sorozat, amelyik az első vagy a második tagjától kezdve 0.


Ráadásul a mértani sorozat összegképletének is megfelel;


S(n) = a(1) * (0^n - 1)/(0-1) = a(1)*(-1)/(-1) = a(1), és valóban, ha q=0, akkor a mértani sorozat tagjainak összege a(1)+0+0+...=a(1).


Szóval igen, a 0000 sorozat mértani sorozat, a kvóciense bármilyen szám lehet.

2021. nov. 26. 23:36
 13/17 anonim ***** válasza:
39%
Akik pedig lepontozták a válaszaimat, igazán csinálhatnának maguknak kistestvért...
2021. nov. 26. 23:37
 14/17 anonim ***** válasza:
0%
Akkor a 6421 nem jó, csak a 0000?
2021. nov. 27. 02:18
 15/17 anonim ***** válasza:
39%

Az első három jegy:

a, b, a-b.

A számtani sorozat miatt:

2b=2a-b

3b=2a

b=2/3a

Így a négy számjegyű kód:

a, 2a/3, a/3, a/6.

2021. nov. 27. 02:36
 16/17 anonim ***** válasza:
0%
De a a/6 egész, így a=0 vagy a=6.
2021. nov. 27. 02:38
 17/17 anonim ***** válasza:
39%

De jó az is, csak egyszerűbb lenne, hogyha nem azon rugóznátok, hogy a 0000 mértani sorozat-e, hanem megtalálnátok a hibát a levezetésemben...

Rosszul rendeztem az egyenletet, helyesen:


-3d = a, ebből pedig az jön ki, hogy d lehetséges értékei: 0; -1; -2; -3, és ezekre tesztelve kijön a 6421 is.


De próbálgatás nélkül is kijön egyébként; a mértani sorozat résznél máshogy kellett volna felírnom az utolsó tagot; (a+2d)^2/(a+d), így a második egyenlet:


a/2 = a+2d + (a+2d)^2/(a+d), itt a helyére be tudunk helyettesíteni;


(-3d)/2 = (-3d)+2d + (-3d+2d)^2/(-3d+d), és ebből egy mezei egyismeretlenes másodfokú egyenletet kapunk.

2021. nov. 27. 02:39
1 2