Segítene valaki a fizika házimban?

Egy csillárkapcsolásban mindegyik izzó 100W-os. Mekkora áram folyik a főágban, ha a kapcsolók közül az 1-es, ha a 2-es, és ha mindkettő be van kapcsolva? Mekkora egy izzó üzemi ellenállása? Mekkora a csillár eredő ellenállása, ha a csillár 1-es, ha a 2-es, es ha mindkét kapcsolója be van kapcsolva? Ha a 2-es izzót zárjuk, akkor B es D jelű izzó világít, ha az 1-t akkor az A, C és E.

2021. nov. 15. 17:21
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Valami ábra nem ártana. Honnan tudjuk melyik az A B C D E?
2021. nov. 15. 18:15
 2/11 anonim ***** válasza:

"Honnan tudjuk melyik az A B C D E?"

Mit kell még tudni? B és D van együtt, A, C és E van együtt. Mindegyik 100 W-os. A szoba ablakainak méretét szeretnéd még tudni?

2021. nov. 15. 18:31
 3/11 A kérdező kommentje:

[link]

Itt az ábra

2021. nov. 15. 18:32
 4/11 anonim ***** válasza:

P = V^2/R, ebből

R = V^2/P = 529 ohm

Párhuzamos ellenállások eredője képletből

1/Re = 1/R + 1/R, Re = R/2

1/Re = 1/R + 1/R + 1/R, Re = R/3

Re = R/5, ha mind az 5 világít

1-es kapcsoló:

I = U/Re = 230/529/3 = 0.145 A

2-es kapcsoló:

I = U/Re = 230/529/2 = 0.217 A

1+2-es kapcsoló:

I = U/Re = 230/529/5 = 0.087 A


Azt az ábrát gondolom neked kéne befejezned.

2021. nov. 15. 19:47
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm🙏🏻
2021. nov. 15. 20:32
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, az a köszönöm egy kicsit el lett sietve.

4#

Az áramok nem jók, minél több lámpát kapcsolnak párhuzamosan annál kisebb áram folyik? Az áramokat egyszerűbb a kiindulási adatként megadott 100 W teljesítményből számolni, nem pedig az ellenállásból.


Ha az 1-es kapcsoló zárva, akkor A, C, E lámpák párhuzamosan kapcsolódnak a hálózatra. Ezek összes felvett teljesítménye egy izzólámpa teljesítményének háromszorosa, P1=3·100=300 W. Ekkor az áramfelvétel:

I1=P1/U=300/230=1,304 A

Csak az 1-es kapcsoló van zárva, ezért a főág árama is ennyi.

Ha a 2-es kapcsoló zárva, akkor B, D lámpák párhuzamosan kapcsolódnak a hálózatra. Ezek összes felvett teljesítménye egy izzólámpa teljesítményének kétszerese, P2=2·100=200 W. Ekkor az áramfelvétel:

I2=P2/U=200/230=0,87 A

Csak a 2-es kapcsoló van zárva, ezért a főág árama is ennyi.

Ha mindkét kapcsoló zárva van, akkor mind az öt lámpa párhuzamosan kapcsolódnak a hálózatra.

Ezek összes felvett teljesítménye egy izzólámpa teljesítményének ötszöröse, P12=5·100=500 W. Ekkor az áramfelvétel:

I12=P12/U=500/230=2,174 A

Mindkét kapcsoló zárásakor ez lesz a főág árama. Ebben az esetben a főág áram, számítható az 1-es és 2-es kapcsolón folyó áramok összegeként is:

I12=I1+I2=1,304+0,87=2,174 A

Egy izzólámpa ellenállása:

R=U²/P=230²/100=529 Ω

Az izzólámpák azonosak, ellenállásuk is egyenlő. Azonos ellenállások párhuzamos eredője:

Re=R/n, n a párhuzamosan kapcsolt ellenállások darabszáma.

Eredő ellenállás, ha az 1-es kapcsoló van zárva (n=3):

Re1=R/3=529/3=176,33 Ω

Eredő ellenállás, ha a 2-es kapcsoló van zárva (n=2):

Re2=R/2=529/2=264,5 Ω

Eredő ellenállás, ha mindkét kapcsoló zárva van (n=5):

Re12=R/5=529/5=105,8 Ω

2021. nov. 16. 00:10
 7/11 A kérdező kommentje:
Huh, nagyon köszönöm! Nekem picit sok ez a fizika
2021. nov. 16. 08:01
 8/11 anonim ***** válasza:

Eredő ellenállásokból is ugyanúgy kijön, csak rosszul volt zárójelezve az osztás


1-es kapcsoló:

I = U/Re = 230/(529/3) = 1.3 A

2-es kapcsoló:

I = U/Re = 230/(529/2) = 0.87 A

1+2-es kapcsoló:

I = U/Re = 230/(529/5) = 2.17 A

2021. nov. 16. 11:11
 9/11 anonim ***** válasza:

„Eredő ellenállásokból is ugyanúgy kijön”

Igen, de lehetőleg törekedni kell a minél egyszerűbb megoldásra. Miért számoljuk az áramot két lépésben, mikor a teljesítményből és a feszültségből egy lépésben számítható.

Melyik egyszerűbb?

– Számoljuk ki a feszültségből és a teljesítményből az ellenállást, aztán a feszültségből és az ellenállásból az áramot.

– A teljesítményből és a feszültségből számoljuk ki az áramot.

Egyértelműen a második. Mellesleg, amit lehet, érdemes közvetlenül a kiindulási adatokból számolni.

2021. nov. 16. 13:15
 10/11 anonim ***** válasza:
Mert az én módszeremmel akkor is eredményre jut, ha nem emlékszik rá, hogy párhuzamosan kapcsolt egyenlő ellenállások teljesítménye az egyes ellenállások teljesítményeinek összege. Ezt belátni is egy külön lépésnek tekinthető, és az eredő ellenállás kiszámítása után következik. Ráadásul, ha az R-ek nem egyenlőek, akkor nem is állhat fenn, akkor mindenképp eredő ellenállással kell kezdeni.
2021. nov. 16. 13:53
1 2