Valaki segítene? Még mára kéne az a baj.Itt ülök felette egy órája, de nem tudok rájönni.


1)Van hat korongunk, az egyik oldalukon betűjelek vannak (A, B, C, D, E, F), a másik oldalukon számok (valamilyen sorrendben 1, 2, 3, 4, 5, 6). A korongok úgy vannak letéve az asztalra, hogy a betűs oldalát látjuk. Tudjuk viszont, hogy az A, B és C jelű korongokon lévő számok összege 14, az A, D és E jelű korongokon lévő számok összege pedig 12. Legalább hány korongot kell megfordítanunk ahhoz, hogy megtudjuk, melyik betűjelű korongon melyik szám áll?


2)Van tíz számkártyánk, melyeken az 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 és 10 számok állnak. A kártyákat egymás mellé tesszük az asztalra és hármasával összeadjuk a rajtuk álló számokat: először az 1., 2., 3.; majd a 2., 3., 4.; a 3., 4., 5.; és így tovább; végül a 8., 9., 10. kártyákon lévőket. Így rendre az alábbi összegeket kapjuk: 14, 18, 24, 23, 24, 21, 16, 12. Mennyi az első és az utolsó kártyára írt számok összege?


3)Egy bolha ül a számegyenesen a 0 számon és ugrani készül. A bolha minden ugrásánál jobbra vagy balra ugrik 3-at vagy 5-öt. A bolha célja, hogy 1-től 20-ig eljusson minden egész számra. Adjunk meg egy legfeljebb 22 ugrásból álló ugrássorozatot, amellyel ezt a célját el tudja érni.



2021. nov. 10. 15:40
 1/10 anonim ***** válasza:

1. 3-at? Ha B-t és C-t fordítod, megtudod mennyi A az összegből, utána D-t vagy E-t fordítva megtudod mennyi a másik a másik összegből. Így már 5-öt ismersz és az utolsó, F egyértelmű.


Ez elsőre jónak tűnik, de 2 is elég, mert kizárásos alapon A csak 6 lehet. A két összeg összege 26, ebben A kétszer szerepel. Ha A=6, a dupláját kivonjuk, a maradék 14 pedig kijöhet úgy, hogy 5+4+3+2. De ha A=5, a dupláját kivonjuk, a maradék 16, ezt már nem tudjuk kirakni a maradék legnagyobb számjegyekkel: 6+4+3+2 = 15 nem elég. Szóval ennél kevesebb sem lehet A.


Tudjuk, hogy A=6. Ekkor B és C vagy 5 és 3, vagy 3 és 5. D és E pedig vagy 2 és 4, vagy 4 és 2. F biztosan 1. B és C közül, valamint D és E közül is fel kell egyet-egyet fordítani, hogy biztosan tudjuk melyik-melyik. Ezért 2 fordítás.

2021. nov. 10. 16:13
 2/10 anonim ***** válasza:

Gondolkozz egy kicsit.. Valahol meg kell támadni!

1. 3-at

Megfordítom az A-t.. Akkor tudom már mennyi B+C mert az 14-A

Megfordítom B-t és már is tudom mennyi C mert 14-A-B

D E ugyanígy kiszámolható, egyik megfordításával.

2021. nov. 10. 16:15
 3/10 anonim ***** válasza:
1-es válasz a nyerő!
2021. nov. 10. 16:17
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget mindenkinek! Közben az 1esre és a 3asra sikerült rájönnöm. Már csak a 2est kéne megoldanom valahogy. ☺️
2021. nov. 10. 16:22
 5/10 anonim ***** válasza:

2.

1 4 9 5 10 8 6 7 3 2

Ez lett, de valamennyire próbálgatással csináltam.


Legyen a az első szám, b a második, stb.

a+b+c=14

b+c+d=18

stb.

Kivonom az egyenleteket:

a - d = -4

A többit is:

b - e = -6

c - f = 1

d - g = -1

e - h = 3

f - i = 5

g - j = 4


Innentől próbálgattam, kezdtem 1-gyel az 'a' helyen, akkor az egyenletekből lehet számolni d-t, majd g-t, majd j-t.


Ekkor a lehető legkisebb számot beírtam b-hez, a 4-est, egyenletekből kijött e és h.


És hogy az első 3 összege 14 legyen, c=9 kell, és a 9-es pont kimaradt még, úgyhogy beírtam. És már alig volt szám, és mind kijött.

2021. nov. 10. 16:49
 6/10 anonim ***** válasza:

3. Ugráljon úgy, hogy 3 3 -5 3 3 -5 3 3

Majd ezt ismételgesse.

2021. nov. 10. 17:13
 7/10 anonim ***** válasza:

2. Lehet, hogy a feladat kiötlője nem erre a megoldási módra gondolt, de így is megoldható; legyen az első két szám x és y;


Első szám: x

Második szám: y

Harmadik szám: 14-x-y

Negyedik szám: 18-(14-x-y)-y = 4+x

Ötödik szám: 24-(4+x)-(14-x-y) = 6+y

Hatodik szám: 23-(6+y)-(4+x) = 13-x-y

Hetedik szám: 24-(13-x-y)-(6+y) = 5+x

Nyolcadik szám: 21-(5+x)-(13-x-y) = 3+y

Kilencedik szám: 16-(3+y)-(5+x) = 8-x-y

Tizedik szám: 12-(8-x-y)-(3+y) = 1+x


Ebben a felállásban nem látok" szép" megoldást, de legalább redukálni tudunk; a 6+y értéke mindenképp legfeljebb 10, tehát y lehetséges értékei: {1;2;3;4}. Ha nincs jobb ötletünk, ezeket lehet végigpróbálgatni;


Ha y=1, akkor


Első szám: x

Második szám: y = (1)

Harmadik szám: 14-x-1 = 13-x

Negyedik szám: 18-(14-x-y)-y = 4+x

Ötödik szám: 24-(4+x)-(14-x-y) = 6+1 = (7)

Hatodik szám: 23-(6+y)-(4+x) = 13-x-1 = 12-x

Hetedik szám: 24-(13-x-y)-(6+y) = 5+x

Nyolcadik szám: 21-(5+x)-(13-x-y) = 3+1 = (4)

Kilencedik szám: 16-(3+y)-(5+x) = 8-x-1 = 7-x

Tizedik szám: 12-(8-x-y)-(3+y) = 1+x


Rendezzük sorrendbe az x-es tagokat x előjele szerint;


13-x ; 12-x ; 7-x ; x ; 1+x ; 4+x ; 5+x


Látható, hogy x értéke legalább 3 és legfeljebb 5, ekkor ezeket kapjuk:


x=3: 8 ; 7, ez nem jó, mert már van 7-es.

x=4: 4-es már van

x=5: 8 ; 7, 7-es már van.


Akkor jöhet az y=2 eset;


Első szám: x

Második szám: y = (2)

Harmadik szám: 14-x-2 = 12-x

Negyedik szám: 18-(14-x-y)-y = 4+x

Ötödik szám: 24-(4+x)-(14-x-y) = 6+2 = (8)

Hatodik szám: 23-(6+y)-(4+x) = 13-x-2 = 11-x

Hetedik szám: 24-(13-x-y)-(6+y) = 5+x

Nyolcadik szám: 21-(5+x)-(13-x-y) = 3+2 = (5)

Kilencedik szám: 16-(3+y)-(5+x) = 8-x-2 = 6-x

Tizedik szám: 12-(8-x-y)-(3+y) = 1+x


Újra tegyük sorrendbe:


12-x ; 11-x ; 6-x ; x ; 1+x ; 4+x ; 5+x


Itt x értéke legalább 2 és legfeljebb 5


x=2: 2-es már van

x=3: 9 ; 8, 8-as már van

x=4: 8, 8-as már van

x=5: 7 ; 6 ; 1 ; 5, 5-ös már van.


y=3 esetén;


Első szám: x

Második szám: y = (3)

Harmadik szám: 14-x-3 = 11-x

Negyedik szám: 18-(14-x-y)-y = 4+x

Ötödik szám: 24-(4+x)-(14-x-y) = 6+3 = (9)

Hatodik szám: 23-(6+y)-(4+x) = 13-x-3 = 10-x

Hetedik szám: 24-(13-x-y)-(6+y) = 5+x

Nyolcadik szám: 21-(5+x)-(13-x-y) = 3+3 = (6)

Kilencedik szám: 16-(3+y)-(5+x) = 8-x-3 = 5-x

Tizedik szám: 12-(8-x-y)-(3+y) = 1+x


A sorrend:


11-x ; 10-x ; 5-x ; x ; 1+x ; 4+x ; 5+x


Itt x értéke legalább 1 és legfeljebb 4;


x=1: 10 ; 9, 9-es már van

x=2: 9, 9-es már van

x=3: 8 ; 7 ; 2 ; 3, 3-as már van

x=4: 7 ; 6, 6-os már van


Ezzel egyértelművé vált, hogy y értéke csak 4 lehet;


Első szám: x

Második szám: y = (4)

Harmadik szám: 14-x-4 = 10-x

Negyedik szám: 18-(14-x-y)-y = 4+x

Ötödik szám: 24-(4+x)-(14-x-y) = 6+4 = (10)

Hatodik szám: 23-(6+y)-(4+x) = 13-x-4 = 9-x

Hetedik szám: 24-(13-x-y)-(6+y) = 5+x

Nyolcadik szám: 21-(5+x)-(13-x-y) = 3+4 = (7)

Kilencedik szám: 16-(3+y)-(5+x) = 8-x-4 = 4-x

Tizedik szám: 12-(8-x-y)-(3+y) = 1+x


Sorrend:


10-x ; 9-x ; 4-x ; x ; 1+x ; 4+x ; 5+x


Itt x értéke legalább 1 és legfeljebb 3.


x=1: 9 ; 8 ; 3 ; 1 ; 2 ; 5 ; 6, meg is van a 10 szám, tehát az első szám az 1, az utolsó szám a 2, ezek összege 3. De nézzük a többit is;

x=2: 8 ; 7, van 7-es

x=3: 7, van 7-es.


Tehát a számok sorrendje: 1 ; 4 ; 9 ; 5 ; 10 ; 8 ; 6 ; 7 ; 3 ; 2


Az ilyen logikai feladatoknak általában az a "szép" megoldása, hogy a konkrét számokat vagy azok sorrendjét egyáltalán nem adjuk meg, pláne nem próbálgatunk. Lehet, hogy olyan megoldásom is lesz, elsőre ez futotta.

2021. nov. 10. 17:49
 8/10 anonim ***** válasza:

A számok összege: 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 = 55

Az összegek összege: 14+18+24+23+24+21+16+12 = 152


Legyenenek a következők a számok: a, b, ..., x, y, csak az első két és az utolsó két szám kell nekünk.


Az összegek összege így is felírható: a+2b+3*(...)+2x+y


Ha ehhez az összeghez hozzáadunk 2a, b, x és 2y tagot, akkor 3*(a+b+...+x+y) összeget kapjuk, a zárójeles összeg értéke 55, tehát ezt az egyenletet tudjuk felírni:


3*(a+b+...+x+y) = 165, visszaalakítva úgy, hogy a a+2b+3*(...)+2x+y összeget visszakapjuk:


a+2b+3*(...)+2x+y = 165-2a-b-x-2y, a bal oldal értéke 152, tehát


152 = 165-2a-b-x-2y, rendezés után

13 = 2a+b+x+2y, kicsit tovább rendezzük:


(13-b-x)/2 = a+y


Az a+y az első és az utolsó tag összege, amit mi keresünk, most azt kellene megnézni, hogy mi lehet a bal oldali tört értéke. Nyilván aszámláló értéke legfeljebb 10 lehet, tehát a tört (így az összeg) értéke legfeljebb 5 lehet. Nézzük a lehetőségeket:


5 = a+y, viszont egyikük értéke sem lehet 1 vagy 2, így ez az összeg nem jöhet ki.

4 = a+y, itt b+x=5, vagyis vagy 1+4 vagy 2+3 (vagy fordítva, de most mindegy), így viszont az összeg nem lehet 4.

3 = a+y, itt b+x=7, ami úgy jöhet ki, hogy vagy 1+6, vagy 2+5 vagy 1+4 (vagy fordítva), viszont a 3 csak úgy jöhet ki, hogy 1+2 (vagy 2+1), ebből már az is kiderül, hogy a b+x csak 3+4 lehet (vagy fordítva), tehát ezzel az összeget meg tudtuk határozni; ha a számsor valóban létezik, akkor a két szélső szám összege csak 3 lehet, vagyis 1 és 2 a két szélső szám, a 2. és a 9. szám összege pedig 7, ami csak 3-al és a 4-gyel jöhet ki.


Megpróbálhatjuk azt is megkísérelni, hogy a konkrét számokat megkapjuk. Az első összegre 14-et kell kapnunk, amiből az egyik szám vagy 1, vagy 2, a második szám vagy 3 vagy 4, így az első három számra ezeket a lehetőségeket kapjuk:


1 ; 4 ; 9

2 ; 3 ; 9

2 ; 4 ; 8


A számok ismerete a többi összeg ismeretében megadható, és ahol valami probléma lesz, az nem jó nekünk;


1 ; 4 ; 9 ; 5 ; 10 ; 8 ; 6 ; 7 ; 3 ; 2, ez tökéletes

2 ; 3 ; 9 ; 6 ; 9, 9-es már van

2 ; 4 ; 8 ; 2, 2-es már van



Ez sem az igazi megoldás, de talán egy-két fokkal jobb, mint a 7-es válaszom.

2021. nov. 10. 18:17
 9/10 anonim ***** válasza:

Van sokkal egyszerűbb is; ahogy korábban írtam, a 10 szám összege 55.


Most sorszámokat írok az összegbe:


1.+2.+3.+4.+5.+6.+7.+8.+9.+10.


Ha így zárójelezünk:


1.+(2.+3.+4.)+(5.+6.+7.)+(8.+9.+10.),


akkor a zárójeles összegeket ismerjük:


1. + 18 + 24 + 12 = 55, tehát

1. + 54 = 55, vagyis

1. = 1


Ugyanezt az utolsó szám tekintetében is megtehetjük;


(1.+2.+3.)+(4.+5.+6.)+(7.+8.+9.)+10., ekkor


14 + 23 + 16 + 10. = 55, vagyis

53 + 10. = 55, vagyis

10. 2, tehát az utolsó szám a 2.


1+2=3 az utolsó két szám összege.

2021. nov. 10. 18:29
 10/10 anonim ***** válasza:

Az előző gondolatmenet alapján pedig megkonstruálható az a megoldás, ami nem adja meg a két szélső szám konkrét értékét;


1.+(2.+3.+4.)+(5.+6.+7.)+(8.+9.+10.) + (1.+2.+3.)+(4.+5.+6.)+(7.+8.+9.)+10. = 110 (mivel minden szám pontosan kétszer szerepel az összegben, ezért van a jobb oldalon 110)


A zárójelben lévő összegeket ismerjük:


1. +18+24+12 + 14+23+16+ 10. = 110, vagyis


1. + 107 + 10. = 110, innen

1. + 10. = 3


Ez az "igazi" megoldás (már abban az értelemben, hogy egyébként egyik számról sem tudunk semmit, mégis meg tudtuk adni a két szélső összegét).

2021. nov. 10. 18:52