Valaki segítsen sürgős!!?

A réz- és alumíniumvezeték tömege és ellenállása azonos. Az alumínium fajlagos ellenállása 0. 027 ohm×mm (négyzeten) /m, a rézé pedig 0. 017 ohm×mm (négyzeten) /m. Az alumínium sűrűsége 2700 kg/m (köbön), a rézé 8900 kg/m (köbön). Melyik vezeték hosszabb és hányszor?
2021. nov. 5. 10:00
 1/3 anonim ***** válasza:
2021. nov. 5. 10:09
 2/3 krwkco ***** válasza:

Vegyed fel változóként a vezetékek keresztmetszetét és hosszát, külön-külön.

Írd be az ellenállás és a tömeg képletébe. Lesz két egyenleted, amiből ki tudod számolni a hosszak arányát. Csak a hosszúság különböző mértékegységeivel kell ügyesen bánni a tömeg kiszámításakor.

2021. nov. 5. 10:20
 3/3 anonim ***** válasza:

két ellenállást egyenlővé teszed: R=ρ*l/A (itt ρ a fajl.ell.)

.027 l_1/A_1 = .017 l_2/A_2

két tömeget egyenlővé teszed: m=ρ*V (itt ρ a sűrűség)

2700 l_1*A_1 = 8900 l_2*A_2

Összeszorzod a két egyenletet, hogy kiessenek az A-k:

.027 * 2700 * l1^2 = .017 * 8900 * l2^2

átrendezed: sqrt itt gyökvonás

l_2/l_1 = sqrt((.027 * 2700)/(.017 * 8900)) = .694


Annyi dolgod legyen, hogy kilogikázod melyik hossz az l_2 és az l_1.

2021. nov. 5. 18:00