Mértani sorozatban ezt hogy kell kiszámolni?


Nem adott semmilyen magyarázatot a tanár, de mondta, hogy ez is benne lesz a dolgozatban!


a1+a3+a5= 63

a2+a4= 30

___________

a1=?

q=?


2021. nov. 3. 20:29
 1/5 anonim ***** válasza:
32%

Mértani sorozat:

a1

a2 = a1*q

a3 = a2*q = a1*q*q = a1*(q^2)

a4 = a3*q = a2*q*q = a1*q*q*q = a1*(q^3)

a5 = a1*(q^4)


Így megy már?

2021. nov. 3. 20:33
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem :(
2021. nov. 3. 20:38
 3/5 krwkco ***** válasza:
0%

#2

Legalább helyettesítsd be a két egyenletbe azokat az a1, a2, ...,a5 értékeket, amit 1-es leírt.

2021. nov. 3. 21:16
 4/5 anonim ***** válasza:

Az a legkönnyebb része, hogy átírjuk. Alapvetően az ilyen jellegű feladatokat mindig így kezdjük.


Átírás után:


a1 + a1*q^2 + a1*q^4 = 63

a1*q + a1*q^3 = 30


Az ismeretlenek egymással való kifejezése ebben a felállásban nehéz lenne, úgyhogy másik taktikát választunk; amit lehet, emeljünk ki mindkét egyenletben:


a1*(1+q^2+q^4) = 63

a1*q*(1+q^2) = 30


Érthető okokból a1 és q értéke nem lehet 0, ettől függetlenül pedig a két egyenletet eloszthatjuk egymással, így a1 kiesik, és ami marad:


(1+q^2+q^4) / (q*(1+q^2)) = 2,1, szorzunk a nevezővel:


1+q^2+q^4 = 2,1q + 2,1*q^3


És itt kaptunk egy negyedfokú egyenletet, ami egykönnyen nem feltétlenül megoldható. Feltételezem, hogy másodfokúra visszavezethető negyedfokú egyenletet már oldottatok meg, de ez nem olyan. Szóval azt kell mondanunk, hogy a jelenlegi szinteden ez a feladat nem megoldható.


Persze egyéb gondolatmenetekkel megoldásra lehet jutni, mint például feltesszük, hogy vagy a1 vagy q egész, ekkor a lehetőségek leszűkíthetőek, valamint nyilvánvaló, hogy ha q egész megoldása a feladatnak, akkor 1/q is megoldása lesz, mivel az 1/q megoldás csak megfordítja a sorozat tagjainak sorrendjét (például 1;3;9 esetén q=3, 9;3;1 esetén q=1/3). De nagy általánosságban ez a fajta egyenlet középiskolai eszközökkel nem megoldható.

2021. nov. 3. 21:55
 5/5 anonim ***** válasza:

Illetve van egy nagyon szép meglátási mód, amivel ez a negyedfokú egyenlet megoldható. Nem nagyon szokták tanítani, de csak középiskolás módszereket használ fel (a középszinthez képest kicsit nehezebb). Redukáljuk a jobb oldalt 0-ra;


q^4 - 2,1q^3 + q^2 - 2,1q + 1 = 0


Ez egy úgynevezett szimmetrikus negyedfokú egyenlet. Azért szimmetrikus, mert az együtthatók a közepére nézve szimmetrikusan állnak. Ebben az egyenletben tegyük meg azt, hogy osztunk q^2-tel:


q^2 - 2,1q + 1 - 2,1/q + 1/q^2 = 0


Most rendezzük úgy a tagokat, hogy az "azonos fokszámúak" egymás mellé kerüljenek;


(q^2 + 1/q^2) - 2,1*(q + 1/q) + 1 = 0


Most bevezetünk egy segédváltozót; nevezzük el a q + 1/q kifejezést egy másik betűvel, mondjuk t-vel, vagyis


q + 1/q = t. Ebben az elnevezésben emeljünk négyzetre:


(q + 1/q)^2 = t^2, elvégezzük a négyzetre emelést:


q^2 + 2 + 1/q^2 = t^2, ez azért jó, mert a q^2 + 1/q^2 összeg tagjai megjelentek, és egy 2-es kivonásával meg is kapjuk a bal oldalra:


q^2 + 1/q^2 = t^2-2


Itt már a q^2 + 1/q^2 kifejezést is le tudjuk cserélni valami t betűt tartalmazó kifejezésre, ekkor ezt kapjuk:


(t^2 - 2) + 1 -2,1*t = 0, rendezés után


t^2 - 2,1t - 1 = 0, és ezt meg tudjuk oldani; t=5/2 és t=-2/5


De természetesen nem t értéke kell, hanem q-é, tehát most a t-k helyére visszaírjuk az előbb elnevezett kifejezéseket;


q + 1/q = 5/2, felszorzunk:


2q^2 + 2 = 5q, rendezés után:


2q^2 - 5q + 2 = 0, ennek két megoldása q=2 és q=1/2, ezek ismeretében a1 is meghatározható (a1=3 és a1=48).


A másik esetben;


t=-2/5, vagyis


q + 1/q = -2/5, rendezés után


5q^2 + 2q + 5 = 0, ennek pedig nincs valós megoldása.

2021. nov. 3. 22:18