Ha 3 cent 33%os töményt beleöntök egy vizespohárba (ami nemtom pontosan 2,5-3 decis) és felöntöm valamivel, mekkora lesz a kapott ital alkoholszázaléka?

nem matekházi, csak nem tudom hogy kell kiszámolni
2021. okt. 27. 10:33
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Még ránézésre is meg lehet mondani, hogy ha 3 centet 30 centre (3 decire) azaz tízszeresére hígítasz, akkor a töménység a tizedére hígul, tehát 3,3%-os alkoholt kapsz.

Konkrétan a hígítási keverési egyenlettel lehet kiszámolni.

C1 * m1 + C2 * m2 = C3 (m1 + m2) ahol a C a koncentráció, m a tömeg.

Behelyettesítve az adatokat (kis csalással a sűrűségeket 1-nek véve és a 3 centet 3 decire feltöltve):

33 * 3 + 0 * 27 = C3 (3 + 27)

Innen C3-at kifejezve 99/30 adódik, ami a "ránézésre" való eredményt hozza.

2021. okt. 27. 11:33
 2/2 anonim ***** válasza:

Az első válasz csak abban az esetben igaz, hogyha tömegszázalékokról beszélünk. Ha térfogatszázalékról van szó, akkor már kicsit bonyolultabb a számolás (a térfogatok nem adhatóak össze csak úgy), azonban nagyságrendileg kb. ugyanezt azt eredményt kapjuk.


Illetve még egy dologra kitérnék; a „felöntöm valamivel”-nél kellene tudni a „valami” alkoholtartalmát is. A fenti válaszoló úgy számolt, hogy alkoholtartalom nélküli „valamivel” (mondjuk vízzel) öntöd fel. De az is lehetne, hogy a „valami” vegytiszta alkohol, ami 97%+ alkoholtartalmú, nyilván akkor közel 100% lesz az alkoholtartalom a pohárban.

2021. okt. 27. 13:27