Valószínűségszám. Bayes-tétel?

Valakit keresünk az egyetemen. A keresett személy egyforma valószínűséggel lehet adott öt terem valamelyikében, s annak a valószínűsége, hogy az öt terem valamelyikében egyáltalán jelen van 0,8. Már 4 termet megnéztünk, de a keresett személyt nem találtuk. Mennyi a valószínűsége, hogy az ötödik teremben megtalálják?

2021. okt. 24. 17:28
 1/7 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy én értem félre, de nem 0,8 a valószínűség?
2021. okt. 24. 17:46
 2/7 A kérdező kommentje:
Az annak a valószínűsége, hogy egyáltalán, bent van-e valamelyik teremben.
2021. okt. 24. 18:34
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen, de már csak 1 terem van, ami nem lett megnézve, így 0,8 annak a valószínűsége, hogy ott van.
2021. okt. 24. 18:42
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Bayes tétel szerint P(A|B)=P(A)*P(B|A)/P(B) (ahol A=valahol van; B=biztos nem az első 4 teremben van), ahol P(A|B)-t keressük. P(A)=0.8, P(B|A)=0.2, P(B)=P(A)P(B|A)+P(A')P(B|A')=0.2*0.8+1*0.2=0.36. P(A|B)=0.8*0.2/0.36=4/9. Vagyis a keresett valószínűség 4/9.
2021. okt. 25. 12:19
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Hogy egy kicsit könnyebb legyen látni, miért kevesett a valószínűség, mint 0.8: Tegyük fel, hogy van 100 terem, és mielőtt bármelyiket megnéznénk, tudjuk, hogy 1/2 valószínűséggel van valamelyikben a keresett ember. Ezután kinyitunk 99-et. Világos, hogy ha az ember valóban lenne valahol, akkor nem lehetünk annyira szerencsétlenek, hogy pont a végére hagytuk, így sokkal valószínűbb, hogy nincs sehol.
2021. okt. 25. 12:21
 6/7 anonim ***** válasza:

Nézzük másképp; tegyük fel, hogy egy számítógépes szimulációban vagyunk, ahol van 5 terem, mindegyik teremhez tartozik 5 gomb. A gombokról azt tudjuk, hogy 5 gombból 4 megnyomásának hatására odakerül a keresett ember, az ötödik gomb nem csinál semmit, ezek közül nyomjuk meg az egyiket véletlenszerűen, termenként 1-et. Ezzel látható, hogy mindegyik teremben ugyanakkora valószínűséggel van a keresett személy, és mindegyikbe 4/5=0,8 eséllyel kerül. A gombnyomás után rögtön benézünk a gombhoz tartozó terembe, és ha megtaláljuk, akkor jó, ha nem, tovább nyomjuk a gombokat.


A feladat kiírása szerint 4-szer az ötödik gombot nyomtuk meg, és kérdés, hogy ötödjére sikerül-e eltalálni a jó gombok egyikét. Ennek megfelelően;


Összes eset: 4 teremben a rossz gombot nyomtuk, az ötödiknél még bármi nyomható. Az első 4 termet 5*4*3*2=120-féleképpen lehet megválasztani, mindegyiknél az 1 rosszat nyomtuk. Az ötödik teremnél 5-féle gomb nyomható, tehát az összes eset 120*5=600.

Kedvező eset: 5*4*3*2*4=480

Valószínűség: 480/600=4/5=0,8


Szóval így is 0,8 jött ki, az elvi hibát nem látom.

2021. okt. 25. 12:57
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem nagyon értek a Bayes-tételhez, de kíváncsi vagyok, hogy mit mond a tétel, ha 0,8 helyett 1 a valószínűség.
2021. okt. 26. 14:15