Egy dugattyúval lezárt 86 dm3-es tartályban 0,517 MPa nyomású nitrogén (M=28 g/mol) gáz van. A kezdetben 65 ºC-os gáz hőmérsékletét 72 K-nel megnöveljük, miközben kiengedünk 106,32 g-ot. Mekkora lesz a maradék gáz térfogata dm3-ben, ha nyomása változatlan marad?2021. okt. 21. 20:47
1/2 anonim válasza:
Szia.
Dugattyús feladatok esetén izobár állapotváltozásról beszélhetünk általában, de ezt most írja is a feladat (=nyomása változatlan marad).
A képlet, amit figyelembe kell venned, az Avogadro-törvényből jön:
p1*V1=n*R*T1, ahol n felírható n=m/M formában is.
p1 = 0,517 MPa = 517000 Pa
V1 = 86 dm3 = 0,086 m3
n = m1/M = m1/28
R = 8,31 J/(mol*K)
T1 = 65 °C = 338 K
Így a képleted:
517000*0,086 = m1/28 * 8,31 * 338
Ebből csak m1 az ismeretlen, amit ki kell számolnod.
A második állapotban a nyomás változatlan marad (p1=p2), a hőmérséklet növekedik 72 Kelvinnel (T2=T1+72), míg kiengedünk 106,32g nitrogén gázt (m2=m1-106,32g). Így a következő egyenletedben már csak V2 lesz az ismeretlen:
p2*V2 = m2/M * R * T2
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2021. nov. 18. 13:50