Algebra segitseg! Két falu, A és B, 20 kilóméternyire van egymástól. Péter az A faluból indul a B felé, Pál a B faluból indul az A felé. Mindkette óránként 4 kilómétert tesznek meg. Hány órával induljon el később pál, mint Péter, ha az A falutól ?


Itt folytattom a feladatot. ha az A falútól 8 km-re akarnak találkozni?



Köszönöm elõre is aki ezt megválaszolja magyarázattal!:))


2021. okt. 19. 17:38
 1/6 anonim ***** válasza:

Péter 2 óra alatt tesz meg 8 km-t.

Pál 3 óra alatt tesz meg 12 km-t.

Péternek egy órával később kell indulnia.

2021. okt. 19. 18:03
 2/6 A kérdező kommentje:
Magyarazat pls:)
2021. okt. 19. 18:11
 3/6 A kérdező kommentje:
Jesszusom milyem hulye vagyok bocsanat este van ertem bocsanat😂😂
2021. okt. 19. 18:15
 4/6 anonim ***** válasza:

Az egyik 8 km-t tesz meg, a másik 12 km-t.

Ha egy óra alatt 4 km-t tesznek meg, akkor két óra alatt 8 km-t, és három óra alatt 12 km-t.

2021. okt. 19. 18:15
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm köszönöm ❤️❤️❤️
2021. okt. 19. 18:20
 6/6 krwkco ***** válasza:

Az ilyen feladatokat részmondatokra bontva lehet egyenletté alakítani:

- Két falu, A és B, 20 kilométernyire van egymástól. => sAB=20 km

- Péter az A faluból indul a B felé => Péter útja sAT, ahol T a találkozási pont.

- Pál a B faluból indul az A felé. => Pál útja sBT, ahol T a találkozási pont.

- Mindketten óránként 4 kilométert tesznek meg. => sAT=tPéter*4km/h és

sBT=tPál*4km/h

- Hány órával induljon el később Pál, mint Péter => tPéter-tPál=t. (Ha Pál indul később, akkor az ő ideje lesz rövidebb.)

- ha az A falutól 8 km-re akarnak találkozni? => sAT=8km


sAB=20 km, sAB=sAT+sBT és

sAT=8km, ezért sBT=12km.

sAT=tPéter*4km/h=8km, ezért tPéter=2h

sBT=tPál*4km/h=12km, ezért tPál=3h

tPéter-tPál=t, ezért t=-1h. Az jött ki, hogy Pálnak -1 órával később kell indulni. Vagyis a valóságban Péter indul 1 órával később. Ez logikus, hiszen neki csak 8 kilométert kell mennie.

Tudom, hogy ez a módszer "ágyuval verébre". És a feladat fejben is megoldható. De ha tudod, hogy így is el lehet járni, akkor a jövőben bonyolultabb feladatokkal is boldogulsz. Akkor is, ha nem jut eszedbe semmi trükk.

2021. okt. 19. 19:18