Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kombinatorika házi feladat,...

Kombinatorika házi feladat, el tudná valaki magyarázni?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Az lenne a problémám, hogy nem nagyon tudok egy feladatot megoldani. Szóval az a lényeg hogy A B C D moziba meg és ő közülük B és C nem ülhet egymás mellé, és a kérdés az az, hogy hány féle képpen ülhetnek? Azt már tudom, hogy amikor mindenki ülhet akárhova akkor 4! azaz 24 féle képpen, de erre nem tudok rájönni.... tudnátok segíteni, hogy hogyan számoljam ki?
2010. szept. 2. 15:46
 1/4 anonim ***** válasza:

:D

Pont most csináltam meg ugyanezt a feladatot.

Ha BC nem ülhet egymás mellé, akkor 12 féleképpen ülhetnek egymás mellett. Nekem ez jött ki...

2010. szept. 2. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Összes eset: 4*3*2*1 = 24


Kedvezőtlen eset: 6*2=12

ABCD;DBCA;

ACBD;DCBA;

BCAD;BCDA;

CBAD;BCAD;

ADBC;DABC;

ADCB;DACB;


Kedvező eset = Összes - Kedvezőtlen = 24-12 = 12

2010. szept. 2. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Hú köszi szépen ^^ de a kedveztőlen eset mi alapján 6*2 ? bocsi nem nagyon értem.... én voltam a portás és nem voltam matekon (jó igaz tanultuk mondjuk már tavaly is)
2010. szept. 2. 16:02
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Bármilyen feladatot is adnak, mindig helyezd el, hogy hová tartozik.

Ez egy ismétléses permutáció:

Tehát n olyan elemet kell az összes lehetséges módon sorba rendezni amelyek között ismétlődő elemek is vannak. Ha az ismétlődések száma k1,k2,k3,....kr. ahol k1+k2+k3+...+k(r-1)+kr<=n, akkor a különböző elrendezések száma:

P(n)=n!/(k1!*k2!...kr!)


Jelen esetben n=4. (Ezek A B C D)


A B C D közül 2 db ne ülhet egymás mellé, tehát a nevezőben majd k2 - ig megyünk:


Így a nebező: k1!*k2!=2


A számláló pedig: n!=4!=24.


Ennek alapján a megoldás:


P(4)=4!/(1!*2!)=24/2=12


Tehát 12 féleképpen űlhetnek.


Ha elégedett vagy, nyomj egy zöld pacsit.

2010. szept. 2. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!