Egy 30 fős iskolában a diákok 3 nyelvet tanulhatnak: Angol Francia Orosz. Angolul 16an némteül 18an oroszul 14en tanulnak. Tudjuk hogy mindenki tanul legalább egy nyelvet, és 16 an tanulnak pontosan 2 nyelvet. Hányan tanulják mind a 3 nyelvet?


2021. okt. 3. 16:40
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

16+18+14-16-2x=30

...

2021. okt. 3. 16:48
 2/5 anonim ***** válasza:
32
2021. okt. 3. 16:51
 3/5 krwkco ***** válasza:
Összeadjuk a nyelvi bizonyítványokat. Mindenkitől elveszünk egy bizonyítványt. Csak azoknak marad 1 vagy 2 bizonyítványuk, akik legalább 2 nyelvet tanulnak. A két nyelvet tanulóktól elvesszük az 1 megmaradt bizonyítványukat. A 3 nyelvet tanulóknak marad 2-2 papírja.
2021. okt. 3. 16:52
 4/5 Pelenkásfiú ***** válasza:

Az első jól írta.

Kicsit részletesebben a szitaformula alkalmazása:

|A∪B∪C| = |A| + |B| + |C| - |A∩B| - |A∩C| - |B∩C| + |A∩B∩C|

Helyettesítsük be, amit biztosan tudunk:

30 = 16 + 18 + 14 - |A∩B| - |A∩C| - |B∩C| + |A∩B∩C|

A mindhárom nyelvet tanulókat helyettesítsük x-szel:

30 = 16 + 18 + 14 - |A∩B| - |A∩C| - |B∩C| + x

Ha a legalább kétnyelvet tanulókat összeadjuk, akkor 16+3x-et kapunk, mert minden ilyen metszetben benne vannak a 3 nyelvet tanulók is.

30 = 16 + 18 + 14 - (16+3x) + x

..és egy kis átrendezéssel már ki is jött az #1-esben lévő egyenlet, meg lehet oldani x-re.

2021. okt. 3. 18:10
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi
2021. okt. 3. 19:54