Azt fejben meg lehet mondani kapásból hogy 9/6 od mennyi? Van ere módszer ami gyors és laza?

2021. szept. 25. 16:48
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Én csak gyorsan elképzelem fejben, ahogy leírnám papírra. 9-ben a 6 megvan 1-szer, marad 3, 30-ban a 6 megvan 5-ször, tehát 1,5.
2021. szept. 25. 16:57
 2/9 A kérdező kommentje:
és 6/5 nél hogy csinálod?
2021. szept. 25. 17:03
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanezzel a logikával, 6-ban az 5 megvan egyszer, marad az 1, 10-ben az 5 megvan 2-szer, tehát 1,2. A maradékhoz fejben mindig hozzáraksz egy nullát, és elosztod az osztóval.
2021. szept. 25. 17:06
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi!
2021. szept. 25. 17:11
 5/9 A kérdező kommentje:
Ez jó módszer! Szerinted am vannak még más módszerek is? Mennyi féle módon lehet ugyan ezt meg oldani?
2021. szept. 25. 17:15
 6/9 anonim ***** válasza:

Hát, a 9/6-od az ránézésre is 1,5.

A 6/5-ödhöz: az ember ösztönösen érzi, hogy ez úgy 1,2 körül van. Ezért úgy csinálod, hogy 5*1=5, a maradék 1, ezután 1/5=0,2 és a kettőt összeadod. És látod, hogy tényleg pont annyi:)

De mondjuk egy kevésbé egyszerű példánál: mondjuk 43/5-re: itt is be tudod tájolni min. azt, hogy 10 alatt lesz: 43-nál a 40 az első szám, ami osztható 5-tel, az 8, a maradék 3, 3/5=0,6, tehát a kettő együtt 8,6.

2021. szept. 25. 17:34
 7/9 anonim ***** válasza:

Én a 6/5 úgy csinálom, hogy 60-ban az 5 megvan 12-szer, így visszaosztva 1,2. De öttel viszonylag egyszerű osztani fejben is, még 50-nel is.

Ami nehezebb az a 7-tel való osztás fejben, az sem mogoldhatatlan, csak ismerni kell az oszthatósági szabályokat.

2021. szept. 25. 19:53
 8/9 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Érdemes tanulmányozni a tizedestörtek egyszerűbb fajtáit periodikusság (ismétlődő szakaszok) szempontjából.


Nézzük az 5-tel való osztást:


0/5 = 0

1/5 = 0,2

2/5 = 0,4

3/5 = 0,6

4/5 = 0,8



Ezt az öt fenti eredményt megtanultam valamikor kívülről.

A folytatásban pedig periodikusan épp ugyanígy ismétlődnek a tizedesvessző utáni jegyek.


5/5 = 1

6/5 = 1,2

7/5 = 1,4

8/5 = 1,6

9/5 = 1,8


Folytatás ugyanígy, csak már 2 egésszel indulunk:


10/5 = 2

11/5 = 2,2

12/5 = 2,4

13/5 = 2,6

14/5 = 2,8


A 3-mal való osztás esetén mindössze három eset áll fenn és ezek is szépen szabályosan ismétlődnek:


0/3 = 0

1/3 = 0,3333333333....

2/3 = 0,6666666666....


3/3 = 1

4/3 = 1,3333333333....

5/3 = 1,6666666666....


6/3 = 2

7/3 = 2,3333333333....

8/3 = 2,6666666666....


A folytatásban ugyanez a hármas ismétlődés figyelhető meg.


A 9/6-os példádban úgy járok el, hogy rögtön fejben egyszerűsítem a törtet hárommal, tehát 9/6 = 3/2. Ezt pedig azonnal meg tudom mondani, hogy 3-nak a fele 1,5.


Ha otthon szánsz egy kis időt az egyszerűbb törtek tizedestörtté való átírására és megfigyeled az ismétlődő dolgokat, akkor némi rutinnal fejben is menni fog az átalakítás.

2021. szept. 27. 05:19
 9/9 A kérdező kommentje:
Ez hasznos ismeret holisztikusabb képet ad!
2021. szept. 28. 20:58