Alice2 kérdése:

Géza szeretne vásárolni egy focilabdát 5400 forintért, de nincs elég pénze. Ha 20%-kal több pénze lenne, akkor 25%-kal kevesebb hiányozna a labda árából, mint amennyi most hiányzik. Hány forintja van Gézának ?


2021. szept. 10. 06:26
 1/5 A kérdező kommentje:

Lehetséges válaszok :

a. 3200

b. 600

c. 2400

d. 3000

2021. szept. 10. 06:28
 2/5 anonim ***** válasza:
88%
Egyenlettel kell megoldani
2021. szept. 10. 07:01
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Szegény Géza, nagyon le van égve.
2021. szept. 10. 07:02
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

3000 a jo megoldas, mashol mar levezettek


5400 = x + y

x: ennyi pénze van

y: ennyi hiányzik

0,2*x = 0,25*y

y = 0,8*x

5400 = x + 0,8*x = 1,8*x

x = 3000



Visszaellenőrizve:


3000 + 20% = 3600


600/2400 = 0,25 = 25%

2021. szept. 10. 08:39
 5/5 krwkco ***** válasza:
100%

Az ilyen feladatokat félmondatokra kell bontani:

Hány forintja van Gézának: x

Géza szeretne vásárolni egy focilabdát 5400 forintért: 5400

mint amennyi most hiányzik: 5400-x

Ha 20%-kal több pénze lenne: x*1,2

kevesebb hiányozna a labda árából: 5400-x*1,2

A gyüjtés utáni hiány 25%-kal kevesebb, mint a mostani hiány: (5400-x*1,2)/(5400-x)=1-0,25


(5400-x*1,2)/(5400-x)=1-0,25 //*(5400-x)

(5400-x*1,2)=0,75*(5400-x) //+1,2x

5400=4050+0,45x //-4050

1350=0,45x // /0,45

3000=x

2021. szept. 10. 10:07