Alice2 kérdése:

Az öt legkisebb pozitív egész számot valamilyen sorrendben leírtuk egymás mellé, s közéjük egy-egy kivonás jelet tettünk. A kivonásokat elvégezve az eredmény (-9) lett. Melyik szám állt az első helyen?


2021. szept. 10. 03:57
 1/8 A kérdező kommentje:

Lehetséges válasz :

a. 4

b. 3

c. 5

d. 2

2021. szept. 10. 03:58
 2/8 anonim ***** válasza:
3
2021. szept. 10. 04:27
 3/8 A kérdező kommentje:
Levezetéssel lehetne ?
2021. szept. 10. 05:26
 4/8 krwkco ***** válasza:
100%

"Levezetéssel lehetne ?"

A lépések:

Melyik az öt legkisebb pozitív egész szám?

Mennyi az összegük?

Ha felírjuk a számokat a feladat szerint, akkor az első szám pozitív előjelű lesz, a többi negatív.

Nevezzük az első számot n-nek. Ekkor a negatív számok összértékét fel tudjuk írni úgy, hogy -(az öt szám összege)+n.

Helyezzük be a példaszövegben szereplő egyenletbe az n-es kifejezéseket és oldjuk meg.


Vagy találgassunk. Csak 5 eset van, ahogy az 5 számból valamelyiket előre vesszük.

2021. szept. 10. 05:47
 5/8 A kérdező kommentje:
1-2-3-4-5=-13 így ?
2021. szept. 10. 06:20
 6/8 A kérdező kommentje:
3-1-2-4-5=-9 illetve így ?
2021. szept. 10. 06:22
 7/8 krwkco ***** válasza:
100%

#6

Igen. Ez a megoldás.

A megoldáshoz vezető út:

1+2+3+4+5=15

n-(a többi szám)=-9

n-(15-n)=-9 //+15 mindkét oldalhoz

2n=6

n=3

2021. szept. 10. 07:58
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2021. szept. 10. 11:19