Tudnátok mondani példákat a szerves és szervetlen anyagokra?
Szerves=szént tartalmazó, biológiai eredetű
Szervetlen=élettelen, ásványi eredetű
A szerves vegyületekre régen sokáig azt hitték, hogy ezeket a vegyületeket csak élőlények tudják előállítani, mert ez az életnek a sajátos tulajdonsága (mivel az élet latinul vis vitalis, így vis vitalis elméletnek nevezték el). Majd jött egy német vegyész, Wöhler akinek sikerült elsőnek előállítania szerves vegyületet pusztán laboratóriumi úton, bármilyen élőlény segítsége nélkül. Ma már több tucat olyan vegyületet ismerünk, ami nem is található meg az élő szervezetben, tehát ez a vis vitalis elmélet már rég meg lett cáfolva.
A szerves kémia napjainkban a szén vegyületeivel foglalkozik, szerkezetükkel, tulajdonságaikkal, felhasználhatóságukkal, előállításukkal, fellelhetőségükkel. Emiatt szerves vegyületnek a szén vegyületeit nevezzük, de akad néhány kivétel, mint pl. a szén-monoxid. Ez azért kivétel, mert a szerves vegyületekben a szén mindig 4 db kovalens kötést hoz létre akár lokalizált, akár delokalizált módon. Ezzel szenben a CO-molekulában csak 3 db kovalens kötés jött létre. Ezek alapján szerves vegyület például a tejsav, a benzin vagy az aminosavak. Viszont például a CO2, vagy a szén karbonátjai nem tartoznak a szerves vegyületek közé, mert itt nem jött létre a 4 db kovalens kötés.
Ami nem szerves, az pedig szervetlen vegyület. Ide tartozik tehát például a CO, CO2, a kősó, vagy a hypo.
Szerves: Miriszticin. Nagy dózistól betépsz, vagyis csak hallucinálsz és hasmenésed meg hányingered lesz 2 napig. A szerecsendióban van.
Szervetlen: Ammónium-nitrát. Veszélyes robbanékony anyag, granulátumokban fordul elő, és műtrágyát gyártanak belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!