Ha van ezer autó és 2500 szor vezetted közülük valamelyiket akkor mekkora annak az esélye hogy vezetted az összeset legalább egyszer?

2021. júl. 15. 11:03
 1/8 anonim ***** válasza:
Nézd meg kisebb számokra a feladatot; például csak legyen 3 kocsi és 10 vezetés. Ott hogyan számolnál?
2021. júl. 15. 11:37
 2/8 krwkco ***** válasza:
Itt az ellentétes esetet kell kiszámolni: mi a valószínűsége, hogy legalább 1-et nem vezettél?
2021. júl. 15. 14:34
 3/8 krwkco ***** válasza:

Tévedtem. Itt az ellentétes eset bonyolultabb, mint maga az, hogy legalább egyszer vezetted az autókat.

2-es

2021. júl. 15. 19:23
 4/8 krwkco ***** válasza:
Még annyit, hogy a példában a valószínűséget a (kedvező esetek száma/összes esetek száma) alapon kell számolni.
2021. júl. 15. 19:25
 5/8 anonim ***** válasza:

Az ismétléses kombinációval érdemes számolni; a 2500 darab vezetést jelöljük karikákkal, ezeket a karikákat kell 1000 részre szétosztanunk, ehhez 999 darab elválasztóvonalat használunk.


Összes eset: a fenti 2500 darab karikát és 999 darab elválasztóvonalat ismétlésesen permutáljuk, vagyis 3499!/(2500!*999!)-féleképpen vezethetted az autókat.

Kedvező eset: tegyük fel, hogy mindegyik autót legalább egyszer vezetted, ekkor a maradék 1500 vezetést kell a lehető összes módon szétosztani, erre 2499!/(1500*999!)-féle lehetőségünk van.

Valószínűség: a kettő hányadosa, vagyis 2499!/(1500!*999!) : (3499!/(2500!*999!)), WolframAlphával lehet számoltatni az értékét:


[link]


Vagyis eléggé közel 0 a valószínűség.

2021. júl. 16. 18:33
 6/8 anonim ***** válasza:

Kiszámolhatod ellentétes esettel, ahogy a 2es mondja. Bár akkor inkább egy csúnya összeget kapsz, amit ki kell számolnod.


(a b) az legyen az a alatt a b jelölése.


P(Minden autót vezettem) = 1 - P(nem vezettem minden autót)=

=1-(1000 1) P(csak egy autóban nem voltam) -

-(1000 2) P(csak két autóban nem voltam)-...=

=1 - (1000 1) (999/1000)^2500 - (1000 2) (998/1000)^2500-...


És ezt pedig gépen számológépekkel ki tudod számolni.

2021. júl. 16. 21:24
 7/8 anonim ***** válasza:
6-os nem tudom, hogy rosszul gondolkoztál-e, vagy csak elnézted a negatív előjeleket, de nem kivonni kell mindent, hanem a "+-"-t váltogatni kell. Ahogyan a logikai szitánál is számolni szoktunk.
2021. júl. 16. 22:01
 8/8 anonim ***** válasza:
Jogos
2021. júl. 16. 22:14