Kémia feladat megoldásában segíteni?


Sziasztok!

Valaki tudna segíteni ennek a feladatnak a megoldásában.?


Mekkora a pH-ja a 3,94 mmol/dm3 anyagmennyiség-koncentrációjú etil-amin-oldatnak? Az etilamin bázisállandója 25 °C-on 3,40x10-4 mol/dm


Előre is köszönöm a segítséget!



2021. ápr. 28. 09:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is átváltottam a 3.94 mmol/dm3-t, az 0,00394 mol/dm3


Tudjuk, hogy mennyi volt a CH2-NH2 bemérési koncentrációja, így felírhatunk egy táblázotot: (Itt arra vagyunk kíváncsiak, hogy az egyensúlyban hány mol/dm3 az OH- értéke)


CH2-NH2 = CH2-NH3 + OH-

be. 0,00394 - -

át. - X +X +X

egy. 0.00394-X X X


Ebből a Kb re felírható egy egyenlet:

X2/0.00394-X = 3.4×10-4

X= 0.000999829 mol/dm3


Tehát ennyi mol/dm3 hidroxidion (OH-) van az oldaltban


Mivel nem a H+ hanem az OH- értek kell a pH meghatározásához, ezért:


1×10-¹⁴ / 0.000999829 = 1,0 × 10-¹¹


-lg(1.0×10-¹¹) = 11.999 tehát kb pH 12-es lesz az oldat


(10es alapú logaritmus)

2021. ápr. 28. 13:42
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!❤️
2021. ápr. 30. 08:17