Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan jegyezhetném meg, hogy...

Hogyan jegyezhetném meg, hogy melyik a cél- és melyik az okhatározói mellékmondat?

Figyelt kérdés
Folyton azt hiszem, hogy értem, de aztán jön egy összetett mondat, ami szerintem lehetne mindkettő, és már bele is zavarodtam.

2021. ápr. 27. 16:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Elmegyek a boltba, hogy vegyek kenyeret. Ez cél. Van egy célod, nevezetesen az, hogy legyen kenyered.

Elmegyek a boltba, mert elfogyott otthon a kenyér. Ez ok. Mi az oka, hogy elmész a boltba? Hogy nincs otthon kenyér, és szükség van rá.

Az értelmezés mellett a kötőszó is segít. A "mert" és a "mivel" okhatározói mellékmondatot sejtet. A "hogy" viszont célhatározó mellékmondatot.

2021. ápr. 27. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A kötő- és utalószavakról tudod megkülönböztetni a kettőt.

Okhatározói mellékmondat

kötőszavai: mert, mivel, minthogy, mivelhogy.

utalószava: azért.

kérdése: miért?

A kérdésre a válasz: Miért? -azért, mert; Miért? -azért, mivel; Miért? -azért, minthogy; Miért? -azért, mivelhogy.


Célhatározói mellékmondat

kötőszavai: hogy, nehogy

utalószava: azért

kérdése: miért?

A kérdésre a válasz: Miért? -azért, hogy; Miért? -nehogy;

2021. ápr. 27. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#1-es, de az "Elmegyek a boltba, hogy vegyek kenyeret." mondatban rá lehet kérdezni mindenhogy. Elmegy a boltba, mert a célja, hogy kenyeret vegyen. Elmegy a boltba, és a kenyér vásárlás az oka annak, hogy elmegy.

Ez zavar össze mindig.


Az "Elmegyek a boltba, mert elfogyott a kenyér." mondatot értem, hogy miért ok.


Az utaló és kötőszavakat majd megpróbálom memorizálni, köszi!

2021. ápr. 27. 16:31
 4/4 anonim ***** válasza:

Ezek nem ok- és célhatározók...


"Elmegyek a boltba kenyérért." Miért? Kenyérért. Mi célból? Hogy legyen otthon kenyér.


Egyébként ez nekem sem megy jól, sokszor nem tudok különbséget tenni :(

2021. ápr. 27. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!