9.osztályos fizika. Valaki megtudná oldani a feladatokat?


Az öcsémnek kellene, de koronás lett és elég rossz állapotban van. Én sajnos nem tudom megoldani a feladatokat [nem értem].Hálás köszönetem aki megoldja.


Feladatok:

1.)Egy ládát állandó sebességgel húzunk, 250N erővel. Milyen messzire lehet a ládát 1250J munkával elhúzni?


2.)1000 kg tömegű autót 10s alatt álló helyzetből 100 km/h sebességre gyorsítunk. mekkora teljesítménnyel lehet ezt megtenni?


3.)Mekkora a súrlódási tényező, vízszintes talajon 19 kg tömegű testet 50w teljesítménnyel 2,5 m/s állandó sebességgel húzunk?


4.)Egy 2 t tömegű kocsit álló helyzetből 100 kj munkával 50 m úton gyorsítunk. Mekkora a kocsira ható erők eredője? Mennyi ideig tartott a gyorsítás?


5.)50 kg tömegű ládát vízszintes talajon a talajjal párhuzamos erővel, 60 m úton húzunk. a csúszási súrlódási együttható 0,3. mekkora munkát végzünk?


6.)80 kg tömegű testet 15 m magasra emelünk egyenletesen. mekkora az emelő erő munkája? mekkora a nehézségi erő munkája? 15m magasban mekkora a test helyzeti energiája?


7.)900 kg tömegű testet indulás után 15s-ig 1,2 m/s gyorsulással mozgatunk. mekkora a gyorsítási munka?



2021. ápr. 27. 11:14
 1/4 anonim ***** válasza:
95%

Aha.... koronavírusos az öcséd (ergo betegállomány, igazolt iskolai hiányzás), de leckét kell írnia...


Valami hihetőbbet találj ki legközelebb! :-DDD


Anoním regisztrációval mit titkolsz...? Nyilván neked kell, de szégyelled, hogy nem tudod...???? Gondolod, hogy majd a GYK-olvasók szíve jobban megnyilik, ha beteg kistesót színlelsz?


LOL

2021. ápr. 27. 11:20
 2/4 anonim ***** válasza:
70%
Mi a munka képlete?
2021. ápr. 27. 11:20
 3/4 anonim ***** válasza:
53%
LOL
2021. ápr. 27. 11:22
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

1.

Ez nem 9. osztály, én 6.-ban tanultam a munka képletét. W = F * s

.

2.

Ez is általános iskola.

Mekkora munkát végzünk? Amekkora lesz a kocsi mozgási energiája.

E(mozg) = mv² / 2. A teljesítmény a munka és az idő hányadosa, azaz:

P = W / t

Arra vigyázz, hogy SI-egységeket kell használni, tehát a sebesség esetében m/s egységet.

.

3.

Na, ez már érdekesebb.

A súrlódási tényező azt mutatja meg, hogy a test súlyának mekkora része a súrlódási erő. A test súlya 19 * 10 = 190 N.

Most ki kellene valahogy számítani, mekkora erővel húzzuk a testet.

Az előző feladatokból tudjuk, hogy P = W / t, illetve W = F * s. Ezeket összevonva tehát: P = F * s / t = F * (s/t) = F * v

Ezt átrendezve megkapod a súrlódási erőt: F = P / v

A súrlódási tényezőt úgy kapod meg, hogy elosztod a súrlódási erőt a test súlyával.

.

4.

W = F * s. Ismered a munkát, ismered az elmozdulást, tehát az erőt ki tudod számolni. SI-egységeket kell használnod, tehát joule-t.

Newton II. törvénye szerint F = m * a. Az erőt már tudod, a tömeget is (kilogrammot kell használni), így ki tudod számolni a gyorsulást.

Mivel álló helyzetből indult a kocsi, alkalmazható az alábbi összefüggés:

s = at² / 2. Ezt átrendezve:

2s = at²

t² = 2s / a

t = ngyök(2s / a)

.

5.

A láda súlya 50 * 10 = 500 N. Mivel a súrlódási együttható 0,3, a súrlódási erő 0,3 * 500 = 150 N.

W = F * s

.

6.

A test súlya 80 * 10 = 800 N.

W = F * s

A nehézségi erő munkája ennek a (-1)-szerese, mert az erő irányával ellentétes az elmozdulás.

E(helyz) = m * g * h, ahol m a test tömege, g a nehézségi gyorsulás (10 m/s²), h a magasság.

.

7.

Newton II. törvénye szerint F = m * a, tehát az erő megvan.

Most ki kellene számolni az elmozdulást.

A 4. feladatból már tudod, hogy s = at² / 2.

W = F * s

2021. ápr. 27. 11:40