Fizika alap, mekkora erő szükséges?


Első a példa feladat, második a megoldandó. Hol rontom el?

Számítsa ki, hogy mekkora erőt kell kifejtenie a farizomnak, ha egyenes törzzsel egy 15 kg-os súlyt emelünk fel, ha feltételezzük, hogy a forgáspont a csípőízület felett helyezkedik el, és a törzs hossza: 50 cm , a tömege: 30 kg , a farizom 5 cm re tapad a forgásponttól!

M=Fxr

M= Fx 0,5m

F=30 kgX10m/s²=300N


M= 300x0,5=150Nm


150= 0,05mxF2

F2=3000N



Számítsa ki, hogy mekkora erőt kell kifejtenie a deltaizomnak, ha nyújtott karral 10 kg -t oldalra kitartunk, ha: a kar teljes hossza 55 cm, súlya 6kg és a deltaizom 7 cm-re tapad a forgásponttól.


M= F x r


r= 55cm = 0.55 m

F= 6kg x 10 m/s2 = 60N


M=0.55x60 = 33 Nm


100 = 0.07 x F2

F2= 1428.5 N



2021. ápr. 27. 02:30
 1/3 dq ***** válasza:

Hát, nem tudom, mit csinálsz. A 100=0.07 x F2 nem jó, a forgatónyomaték az .55m*100N + .225m*60N.


A példafeladat megoldása:


a súly forgatónyomatéka:


: M_s = F_s * r_s = 150N * .5m = 75 Nm


a törzs forgatónyomatéka:


Tudjuk, hogy kiterjedt test forgatónyomatékát úgy számoljuk, hogy az erő a súlypontban hat, az pedig a törzs közepén van, így az erőkar 25cm:


: M_t = F_t * r_t = 300N * .25m = 75 Nm


Az összes legyőzendő forgatónyomaték így


: M = M_s + M_t = 150 Nm.


A farizom akkora F_f erőt fejtsen ki, hogy az


: M_f = F_f * r_f = F_f * .05m


nagyobb vagy egyenlő legyen, mint 150Nm, azaz


: F_f * .05m >= 150 Nm

: F_f >= 150 Nm / .05m = 3000 N.

2021. ápr. 27. 08:44
 2/3 dq ***** válasza:
Oké, ez úgy rossz ahogy van.
2021. ápr. 27. 08:47
 3/3 dq ***** válasza:
Legegyszerűbb átírni a feladatot, hogy éppen azt az esetet nézzük, amikor vízszintesen hajolunk, vagy a kifejtendő erő maximumára vagyunk kíváncsiak (ami akkor fog fellépni, amikor vízszintesen hajolunk).
2021. ápr. 27. 08:48