Mi a megfejtés? Aki tudja segítsen!


(1) : 80l 20° c- os vizbe 20 l 80° c - os vizet öntöttünk . Hány °c - os lesz a közös hőmérséklet?



(2) : Az A csap 60 perc alatt a B csap 45 perc alatt a C Csap 90 perc alatt töltene meg egy medencét .

Mennyi idő alatt telik meg a medence ha mind három csapot megnyitjuk ?



2021. ápr. 16. 20:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Ha feltesszük, hogy a víz térfogata nem (vagy csak elhanyagolhatóan) változik, valamint azonos térfogatú vizek összeöntésével a kezdeti hőmérsékletek átlagát kapjuk (például 1 pohár 20°C-os és 1 pohár 40°-os víz összeöntésével 2 pohár 30°C-os vizet kapunk), akkor nézzük meg, hogy literenként hány C°-unk van, és azt a mennyiséget kell igazságosan elosztani a térfogatok között.


80 liter 20°C-os vízben összesen van 80*20 = 1600°C, 20 liter 80°C-os vízben van összesen 20*80 = 1600°C, összesen tehát 1600+1600=3200°C-ot kell egyenlően elosztani 80+20=100 liter között, így 3200/100=32°C jut minden egyes literre, így az összeöntéssel 32°C-os víz keletkezik.

2021. ápr. 16. 20:25
 2/6 anonim ***** válasza:

(20*80+80*20)/100


x/60+x/45+x/90=1

...

2021. ápr. 16. 20:25
 3/6 krwkco ***** válasza:

" literenként hány C°-unk van, és azt a mennyiséget kell igazságosan elosztani a térfogatok között."

Ez valóban megadja a jó eredményt, de nem hangzik "fizikásan".

A kérdező inkább írja azt a megoldás indokolásába, hogy az összeöntött folyadékok keveredésével a hőmérsékletük kiegyenlítődik és a hőenergia megmaradása miatt az eredő hőmérséklet a komponensek hőmérsékletének súlyozott átlaga lesz.

(És ha ezt nem érti, akkor titokban ossza szét a C fokokat igazságosan, ahogy írtad.) :-)

2021. ápr. 16. 21:04
 4/6 krwkco ***** válasza:
A 2. feladatnál érdemes bevezetni egy ismeretlent arra, hogy hány liter víz van a medencében. Ez megkönnyíti az indokolást és a végén úgyis kiesik az egyenletből.
2021. ápr. 16. 21:06
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, tudom, hogy egy kicsit furán hangzik, mert nyilván nem lesz attól 1600°C-os a víz, hogy 80 liter van belőle.

Azt csak az analógia miatt írtam úgy, és bár fizikai szempontból hibásan, mégis arra törekedve, hogy értse, hogy miért is a súlyozott átlaggal kell számolni.


De átfordíthatjuk a feladatot arra, hogy van 20 embernek 80 forintja és 80 embernek 20 forintja, akkor az a kérdés, hogy mennyi pénzük lenne fejenként, hogyha ugyanannyi pénze lenne mindenkinek.

2021. ápr. 16. 21:10
 6/6 krwkco ***** válasza:

#5

Teljesen megértelek. Érdemes a megoldást olyan szinten elmondani, amivel a kérdező tud kezdeni valamit. Én csak továbbfejlesztettem. :-)

2021. ápr. 16. 21:44