Jól gondolom hogy ez a sík nem metszi ezt a gömböt?


A feladatban adott egy sík, aminek egyenlete 2X + 2Y + Z = −1, és egy gömb, aminek az egyenlete X^2 + Y^2 + Z^2 -12X + 4Y - 6Z = 0.

Átalakítva a gömb egyenlete (X-6)^2 + (Y+2)^2 + (Z-3)^2 = 49 (legalábbis én így számoltam). És az lenne a feladat hogy annak a körnek a középpontját és sugarát adjuk meg, amit a sík a gömbből kimetsz, de szerintem nem fogja metszeni, mert a képlet alapján a sík 12 egység távolságra van a gömb középpontjától, a gömb sugara viszont csak 7. Jól gondolom?



2021. ápr. 4. 12:59
 1/6 anonim ***** válasza:
A sík 12/(2^2+2^2+1^2)=4 távolságra van a gömb középpontjától, tehát metszi a gömböt.
2021. ápr. 4. 16:29
 2/6 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 4. 17:06
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az ábrát és a választ! Viszont azt még mindig nem értem, hogy hogy lesz 4 a távolság. Mert ahogy leírtad 12/(4+4+1) = 12/9 = 4/3 lenne.
2021. ápr. 4. 17:27
 4/6 anonim ***** válasza:

Bocsánat! Lemaradt a négyzetgyök!

Ha S:ax+by+cz=d, és P0(y0,y0,z0), akkor a távolságuk:


|ax0+by0+cz0-d|/sqrt(a^2+b^2+c^2)

2021. ápr. 4. 17:36
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem.

A gömb középpontja K(6,-2,3) pont. A sík "n" normálvektora (2,2,1) vektor. A K-ból a normálvektor irányában a sík pontja az n vektor t-szerese. Felírható a t paraméterrel a síkkal való metszéspontja, amelyből a t meghatározható. Kiszámítva a metszéspont (10/3, -14/3, 5/3). A kör középpontjától e pontig kiszámítható a távolság, amelyre 4 adódik. Mivel ez kisebb a sugárnál, a sík biztosan metszi a gömböt.

2021. ápr. 4. 17:50
 6/6 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a segítségeket!
2021. ápr. 4. 19:47