Tudnátok segíteni a biológia házimban?
Van egy olyan kérdésem (amire én kell megkeressem a választ de sehol nem kaptam meg) hogy : "Jellemezd a vegetatív szimpatikus idegrendszer hatását a bőr három alkotórészére, megjelölve abeidegzett szervet, valamint a vegetatív ingerlés által kiváltott hatást ezekre a szervekre!"
Nagyon megköszönném ha valaki tudna erre egy jó választ adni...
Szimpatikus idegrendszeri hatások akkor lépnek életbe, amikor a testet valamilyen stresszhelyzet éri. Ilyenkor a raktározott energiák mobilizálódnak, és a test erőforrásai arra használódnak, hogy az egyén megküzdjön a veszélyeztető tényezővel, vagy elmeneküljön előle (,,üss, vagy fuss" mechanizmus).
Ilyen helyzetekben az idegrendszer a vérnyomás helyenkénti szabályozásával a vért azokba a szervekbe ,,irányítja", amik nagyobb tápanyag és oxigén igényt tartanak fenn a sikeres menekülés érdekében (pl.: kevesebb vér jut ilyenkor a belekhez és a bőrhöz, és több vér jut a vázizmokhoz).
Értelemszerűen ez miatt amikor szimpatikus idegrendszeri hatások lépnek életbe, akkor a bőrben az erek szűkülnek, és ezt vasoconstrictiónak nevezzük.
Feltehetően evolúciós okokra vezethető vissza az a szimpatikus idegrendszeri hatás, hogy ilyenkor a szőrszálak felborzolódnak az egyén testén (libabőrösség). Ezt a mechanizmust piloarrectiónak nevezzük. Valószínűleg az lehetett egykor a jelentősége, hogy a felborzolódott testszőrzettől az állat nagyobb méretűnek, ezáltal félelmetesebbnek néz ki a támadó fél számára.
A harmadik mechanizmus pedig a verejtékezés (sudomotor funkció). Szimpatikus hatásra főként az apokrin verejtékmirigyek kezdenek váladékot termelni. Ezeket az apokrin verejték mirigyeket ,,illatmirigynek" is nevezik, bár nevük ellenére váladékuk inkább kellemetlen. A verejtékezés oka nem teljesen tisztázott, valószínűleg az miatt történik, hogy a fajtársak felé jelezze, hogy valami nincs rendben, vagy pedig a támadó felet távol tartsa, vagy mind a kettő.
Tehát a három szerv és hatás, amit említeni kell, az a bőrben lévő erekben létrejövő vasoconstrictió, a szőrtüszőkhöz asszociált izmok (musculi arrectores pilii) összehúzódása (piloarrectió), hogy a szőrszálak felborzolódjanak, illetve az apokrin verejték mirigyek fokozott váladéktermelése (sudomotor functió).
Anatómiailag ezek a szimpatikus idegrostok úgy szerveződnek, hogy az első neuron sejttestje (praeganglionaris neuron) a gerincvelő oldalszarvában (csak háti és ágyéki szakaszokon) található (nucleus intermedio lateralisban), axonja az elülső gyökéren keresztül lép ki, és a gerincvelővel párhuzamosan található sympathicus dúclánc (truncus sympathicus) egyik sympathicus ganglionában képez szinapszist a második neuronnal (postganglionaris neuron). A szinapszisban a neurotranszmitter acetilkolin, mely a postganglionaris neuron nikotinos acetilkolin receptoraihoz kötődik (a receptor ionotróp, és nátrium-iont áramoltat a neuronba, egészen addig, amíg a sejt belseje relatíve annyira pozitív nem lesz, hogy megindulhasson az axonján az akciós potenciál).
A postganglionaris neuron axonja a kilépő gerincvelői ideghez (nervus spinalis) csatlakozik, és a bőrfüggeléken végződik, ahol el tudja végezni az előbb említett vasoconstrictiót, sudomotor functiót, illetve piloarrectiót.
A sympathicus postganglionaris neuron axonjából felszabaduló neurotranszmitter a noradrenalin, mely a célszervek (ez esetben: a szőrszálhoz asszociált szőrszál merevítő izom, az összehúzandó ér és a verejtékmirigy váladéktermelő sejtjei) alfa-1-adrenerg receptorain (metabotróp, G-protein kapcsolt receptorok) kötődik.
Remélem segíthettem a válaszommal. Amennyiben valamit nem érthetően magyaráztam el, vagy maradtak kérdéseid, nyugodtam írj üzenetet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!