Segítene valaki a házimban?


1. Egy teherhajó 20 km/h sebességgel halad. Indulása után 6 órával elindul utána egy postahajó, amelynek átlagos sebessége 30 km/h. Mikor és hol éri utol a postahajó a teherhajót?


2. Két város között az utat a személyvonat 2 órával több idő alatt teszi meg, mint a gyorsvonat. A személyvonat átlagsebessége 60 km/h, a gyorsvonaté 100 km/h. Hány óra alatt teszik meg a vonatok a távolságot? Milyen messze van egymástól a két város?


3. Két falu 18 km-re van egymástól. Két gyalogos a két faluból 7 órakor elindul egymással szembe. Az egyik sebessége 4 km/h, a másiké 5 km/h. Mikor találkoznak? Hány kilométert tesznek meg a találkozásukig külön-külön?


4. Két úszó átúszik egy tavat. Az egyik 70 m-t, a másik 60 m-t úszik percenként. A gyorsabban úszó 3 perccel előbb ér célba. Milyen széles a tó, és hány perc alatt ússzák át?



2021. márc. 22. 20:55
 1/2 anonim ***** válasza:
1. 20(x+6)=30x
2021. márc. 22. 21:24
 2/2 anonim ***** válasza:

Ez mind nagyon egyszerű, annyit kell tudni, hogy s=v*t, ahol s a megtett út, v a sebesség, t az idő. Ezekben a feladatokban ráadásul a mértékegységek is stimmelnek, úghogy azzal sem kell "trükközni".


Az első feladat megoldása:

- a teherhajó óránként 20 km-t tesz meg, v1=20 [km/h], így t óra alatt s1=20*t km utat tesz meg

- a postahajó óránként 30 km-t tesz meg, v2=30 [km/h], így t óra alatt s2=30*t km utat tesz meg

- akkor találkoznak, amikor a teherhajó t+6 óra alatt annyi utat tesz meg, mint a postahajó t óra alatt (a teherhajó 6 órával hamarabb indult): (t+6)*20=t*30, ebből ki tudod számolni, hány órával a postahajó indulása után találkoznak

- mivel a postahajó indulása óta t óra telt el, a távolság t*30 km, mivel a postahajó óránként 30 kilométert tesz meg


A többi feladat megoldása is hasonló.

2021. márc. 22. 21:32