Valaki tud segíteni a matekba?


[link]

A 6-os feladatot nem értem



2021. márc. 21. 13:21
 1/2 anonim ***** válasza:

Értelme akkor van, hogyha minden művelet elvégezhető úgy, hogy eredményt is kapjunk. Azt tudjuk, hogy 0-val nem tudunk osztani, ezért a törtek nevezőjében nem lehet 0. Azt kell megéznünk, hogy a betűk helyére milyen szám írásával kerülne 0, amivel osztanunk kellene, de nem lehet.


Az első esetben x=1/2 esetén lenne probléma, mivel 10*(1/2)-5 = 10/2 - 5 = 5-5=0, és a 2/0 törtnek nincs értelme.


Sok esetben ránézésre is meg lehet mondani, de ha nem tudjuk, akkor csak fel kell írnunk az egyenlőtlenséget; a nevező értéke nem lehet 0, tehát


10x-5 =/= 0, és ezt megoldjuk, ahogyan szoktuk; hozzáadunk 5-öt:

10x =/= 5, osztunk 10-zel:

x =/= 5/10 = 1/2, tehát x nem lehet 1/2, bármilyen más számmal nincs probléma.


A többinél ugyanígy kell eljárni.

2021. márc. 21. 13:32
 2/2 anonim ***** válasza:
A tört nevezője nem lehet nulla. Azaz felírod a nevezőt, egyenlőségjel, majd nulla. Az így kapott egyenletet megoldod, a kijött érték(ek)re nincs értelme. Azaz ahol van értelme, ott x (vagy y, vagy ami van benne) nem egyenlő a kijött érték(ek)kel.
2021. márc. 21. 13:33