User026 kérdése:

Matematikai stilisztikai és hasonlóság feladatok?


10. Osztályos statisztika es hasonlóság feladatokrol van szó és néhány feladatot nem igazán értek. Ha valaki tudna segíteni bennük vagy csak néhányban azt nagyon megköszönném.


1. Egy 180cm magas ember a tőle 6 méterre lévő fa tetejét és az attól 7 méterre lévő torony tetejét egy egyenesen látja. Milyen magas a fa, ha a torony 15 méter magas?

2. Oldalaival adott az ABC háromszög, a=5cm,b=9cm,c=10cm hosszúságú. A szögfelező milyen hosszúságú részekre vágja szét a c oldalt.

3. Egy téglalap oldalai 2,4dm és 1,8dm hosszúságúak. Egy hozzá hasonló téglalap kerülete 52cm.

-a) mekkorák az utóbbi téglalap oldalai?

-b) mekkora e két teglalap oldalainak és területének aránya?

4. Föld átmérője közelítőleg 11/3-szorosa a Hold átmérőjének, mely 3476 km

-a) Hogyan aránylik egymáshoz a két égitest felszíne és térfogata?

-b) közelítőleg hány km a Föld átmérője?



2021. márc. 19. 16:50
 1/4 anonim ***** válasza:

Milyen lehet az a stilisztikai feladat matekból? :)


1. Felrajzolod az ábrát, és hasonló háromszögeket keresel.

2. Pusztán csak a szögfelezőtételt kell alkalmaznod.

3a) Kiszámolod a kerületet, és megnézed a kerületek arányát. A kerületek aránya megegyezik az oldalak arányával, vagyis a lambdával.

3b) Itt csak kiszámolod a területeket és arányítod őket egymáshoz (elosztod őket egymással).

4a) Kiszámolod a felszíneket és a térfogatokat, és arányítod őket egymáshot (egyébként a válasz az lesz, hogy felszíneik aránya (11/3)^2, téérfogataik aránya (11/3)^3, ahol az arány Föld:Hold-ban kapod meg.

4b) Ezt az a)-ban megkapod.

2021. márc. 19. 16:55
 2/4 anonim ***** válasza:

1) (h-1,8)/6=13.2/13 ... (hasonló háromszögek)


2) x/(10-x)=5/9 ... (szögfelező tétel)

2021. márc. 19. 17:34
 3/4 anonim ***** válasza:

3)

a) 240x+180x=26 ...

b) oldalak aránya: x, területek aránya: x^2

2021. márc. 19. 17:36
 4/4 anonim ***** válasza:

4)

b) 11/3*3476=12745,333

2021. márc. 19. 17:39