Egy 240 centiméter hosszú létrát támasztunk a falhoz,úgy hogy a létra alja 0,6 méterre legyen a faltól. Számitsd ki hogy milyen magasra ér fel a létra másik vége?

2021. márc. 19. 13:11
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
A Pithagorasz-tételt tanuld meg, azzal könnyedén kiszámíthatod. Annyit segítek, hogy 1 m = 100 cm.
2021. márc. 19. 13:27
 2/3 anonim ***** válasza:
Ha ezt nem tanulod meg, búcsúzz el az érettségi gondolatától is.
2021. márc. 19. 13:29
 3/3 anonim ***** válasza:

A létra a fallal és a talajjal egy derékszögű háromszöget alkot.

A derékszögű háromszög egyik befogóját (nevezzük "a"-nak) - a létra alja a faltól (0,6 m, vagyis 60 cm) - és az átfogóját (nevezzük "c"-nek) - a létra hossza (240 cm) - ismerjük és keressük a másik befogót (nevezzük "b"-nek).


Ezt szimplán Pitagorasz-tétel segítségével kiszámolhatjuk:

a ^ 2 + b ^ 2 = c ^ 2

behelyettesítve:

60 ^ 2 + b ^ 2 = 240 ^ 2

átrendezve:

b ^ 2 = 240 ^ 2 - 60 ^ 2

b = sqrt(240 ^ 2 - 60 ^ 2)

innen már gyanítom menni fog.


(A ^ a hatványozás, az sqrt - "square root" - a négyzetgyök jelölése)

2021. márc. 19. 13:31