Mennyi a 2-nek és az 1,2-nek a reciproka?


2021. márc. 12. 12:50
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az 1,2 az 1/2 akar lenni? Mert akkor egymás reciprokai.
2021. márc. 12. 12:54
 2/8 anonim ***** válasza:
73%

Háromféle definíciót ismerünk a reciprokra;


-A p/q alakú tört reciproka q/p. Ezt a definíciót törtalakú (nemnulla) számok esetén tudjuk használni, csak megcseréljük a számlálót és a nevezőt. Ennek továbbfejlesztése a következő definíció:


-Minden a szám felírható a/1 alakban, így az a definíciója az előbbiek alapján 1/a lesz. Persze itt is igaz az, hogy az eredeti szám nem lehet 0.


Később rájöttek, hogy minden (nemnulla) számot ha összeszorzunk a reciprokával, akkor az eredmány mindig 1, tehát egy újabb definíció alkotható:


-Az a (nemnulla) szám reciproka b, hogyha a*b=1.


Szóval ezekből össe lehet rakni bármelyik (nemnulla) szám reciprokát, még ha esetleg nem is valós a szám. A 0-nak azért nincs reciproka, mert a nevezőben nem lehet 0, ráaádsul a 0-val való szorzás mindig 0-t ad eredményül, vagyis 0*b=1 nem valósulhat meg.

2021. márc. 12. 13:02
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
1/2 és 1/1.2
2021. márc. 12. 13:08
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
1/2 és 1/1,2
2021. márc. 12. 13:23
 5/8 anonim válasza:
40%

Kettes válaszoló valószínűleg nem bővelkedik matektudásban.


"Később rájöttek, hogy minden (nemnulla) számot ha összeszorzunk a reciprokával, akkor az eredmány mindig 1, tehát egy újabb definíció alkotható"


Mihez képest "később"? Amint definiálták a reciprokot, rögtön rájöttek, hogy egyet kapunk, ha megszorzunk egy számot a reciprokával.

2021. márc. 12. 15:31
 6/8 anonim ***** válasza:
76%

Valós számok halmazán x reciproka: 1/x


+ [link]

2021. márc. 12. 16:51
 7/8 anonim ***** válasza:
86%

Hogy a reciprokot kapjuk, "fel kell cserélni" a számlálót és a nevezőt, ezért

2 (= 2/1) reciproka 1/2,

1.2 reciproka pedig 5/6,

mivel 1.2 = 12/10 = 6/5.

2021. márc. 12. 18:29
 8/8 anonim ***** válasza:
51%

"Kettes válaszoló valószínűleg nem bővelkedik matektudásban."


Ezt egyetlen válasz alapján sikerült felmérned...


"Mihez képest "később"? Amint definiálták a reciprokot, rögtön rájöttek, hogy egyet kapunk, ha megszorzunk egy számot a reciprokával."


Igazad van. Nem írtam oda, hogy az ókorban definiálták, de a középkor 2. felében jöttek rá. Mert nyilván nem így volt...

A "később" itt azt jelenti, hogy alapvetően nem a szorzással definiálták a reciprokot, hanem definiálták, és EZUTÁN (ha neked az jobban tetszik) rájöttek, hogy másik definíció is adható, mivel egy speciális tulajdonsággal rendelkezik, ami más műveletre nem jellemző.

2021. márc. 12. 18:38