A mozgóléepcsők lefelé 0,6 m/s sebességel mozognak. A lépcső a vízszintes síkkal 45 fokos szöget zár be. Egy 80 kg tömegű férfi 0,9 m/s sebeséggel lépked felfelé.Mekkora utat tesz meg és mennyi munkát végez, amíg felér 20 m magasba?


Köszönöm előre is ha valaki segít benne!



2021. febr. 21. 15:12
 1/1 anonim ***** válasza:

Rajzolj, könyörgöm, mert úgy lehet a legjobban megérteni az ilyen pédákat.

A példa valószínűleg úgy érti, hogy a mozgólépcső sebessége abszolút sebesség, a férfié pedig relítv a lépcsőhöz képest. Ez esetben előjelesen összeadjuk őket, a lépcső haladási irányát negatívnak tekintve (-0,6) + (+0,9)= + 0,3 m/s abszolút sebességgel halad a férfi a mozgólépcső mentén. A mozgólépcsőt úgy értelmezhetjük, mint egy egyenlő szárú, derékszögű háromszog átfogója, ahol a magasság az egyik befogó, a másik befogó pedig a vízszintes irányú kiterjedés. Tehát amíg a lépcső mentén 1 méter utat tesz meg, addig függőleges és vízszintes irányban is 1/gyök2 egységnyit (45 fok szinusza, koszinusza egyaránt 1/gyök2). Így amíg 20 méter magasba ér, a lépcső mentén 20*gyök2=28,28 métert tesz meg. Ezt leosztva a környezethez viszonyított abszolút sebességével: 28,28/0,3=94,3 másodperc. A munkavégzést legegyszerűbben a munkatétellel, a kezdeti és végső helyzeti energia közti különséggel adható meg. A lépcső alját 0 szintnek választva a helyzeti energiája ott 0, a felső helyzetben pedig m*g*h összefüggéssel 80*8,81*20=15696 J. Persze ezt ki lehetne számolni úgy is, hogy a nehézségi erő ellenében mozog, ami a mozgólépcsővel 45 fokot zár be, és az erőt megszorozzuk a lépcső hosszával, valamint 45 fok koszinuszával, pont ugyanezt kapjuk.

2021. febr. 21. 15:45