#% os ár emelés majd csökkentés #eredeti ár %-os emelés, majd csökkentés utáni ár
2021. febr. 21. 10:41
1/4 anonim válasza:
Egymás után rakod a szorzásokat, mert a másodikban az előző eredményét használod. Mint a kamatos kamatnál.
76000*(1+x)*(1-2x)=71820
(1+x)*(1-2x)=0,945
-2x^2-x+1=0,945
-2x^2-x+0,055=0
másodfokú megoldóképletbe: a=-2, b=-1, c=0,055
x1=-0,55 / negatív áremelés?! 🤨
x2=0,05
2/4 anonim válasza:
"negatív áremelés?!"
Ritkán tanítják, de általában, amikor felírunk egy egyenletet, akkor meg kell(ene) határozni az egyenlet alaphalmazát (gyakorlatilag kikötést írunk rá, a feladat jellegéből fakadóan). Tehát x>0, így az egyenletnek nem lehet negatív megoldása (illetve lehet, csak az a feladatnak nem lesz megoldása).
Ez olyankor lehet érdekes, amikor egy egyenletre végelen sok megoldást kapunk, ezért is nem fektetnek nagy hangsúlyt a tanítására.
3/4 anonim válasza:
Értem, de szerettem volna hogy a kérdező gondolkodjon el, hogy hogy lehet (vagy nem lehet) ez.
4/4 anonim válasza:
Tudom, hogy ez volt a célod, és én is csak ezzel a célzattal írtam, amit írtam, nem azért, hogy "lecsesszelek".