Kérlek segítsetek
Addig eljutottam, hogy az adatokat felvettem, meg felírtam a reakció képletet: 2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2
2021. febr. 19. 13:07
1/2 anonim válasza:
A pV=nRT (át kell váltani a mértékegységeket) képlet segítségével ki tudod számollni a hidrogéngáz anyagmennyiségét, abból pedig ugye a sztöchiometria alapján az alumíniumét. Az alumínium moláris tömegét ismerve pedig az m=n*M képlettel kijön, hogy mennyi a tömege. Ha részletesebb válasz kell, szólj :)
2/2 anonim válasza:
Al + 3 HCl -> AlCl3 + 1,5 H2
Reakcióból indulunk ki. (2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2 is ugyanúgy működik, az arányok a lényegesek)
pV = nRT egyenletből kifejezhetjük az egyszerűség kedvéért a moláris térfogatot (Vm; Vm=V/n), így Vm = RT/p, ami itt 21,871 ~ 21,9dm^3/mol
Tehát 1 mol gáz ezen a hőmérsékleten és nyomáson 21,9 dm^3 térfogatot vesz fel.
Nekünk csak 6,33dm^3 gáz áll rendelkezésünkre -> az arányok alapján ez 0,289mol gáz
Az egyenletből látjuk, hogy 1,5 mol H2 1 mol Al-ből keletkezik, így 0,289mol H2 0,289/1,5 = 0,193 mol Al-ből keletkezik.
0,193*27=m(Al)=5,20g