Mi ennek a végtelen numerikus sornak az összege? 1/(1*3) + 1/(3*5) + 1/(5*7)....

Valaki le tudná nekem vezetni lépésenként, magyarázattal a fenti sornak az összegét? 0.5 a megoldása

2021. febr. 17. 17:20
 1/4 anonim ***** válasza:

1/(1*3)=1/2*(1-1/3)

1/(3*5)=1/2*(1/3-1/5)

1/(5*7)=1/2*(1/5-1/7)

...

1/((2n-1)*(2n+1))=1/2*(1/(2n-1)-1/(2n+1))


A első n tag összege:

sn=1/2*(1-1/3+1/3-1/5+1/5-1/7+...+1/(2n-1)-1/(2n+1))=

=1/2*(1-1/(2n+1)) (teleszkopikus összeg)

A sor összege az sn sorozat határértéke, ez pedig 1/2.

2021. febr. 17. 19:09
 2/4 A kérdező kommentje:
Azt esetleg el tudnád mondani,hogy a nevezőben miért (2n-1)*(2n+1) van? Mert én azzal kezdtem el gondolkodni,hogy a nevezőben n(n+2) van de így nem lett jó az eredményem.
2021. febr. 18. 10:22
 3/4 anonim ***** válasza:

Csak azért írtam így, mert páratlan számok szerepeltek. De - szerintem - úgy is jó, ahogy Te kezdted.

1/(1*3)=1/2*(1-1/3)


1/(3*5)=1/2*(1/3-1/5)


1/(5*7)=1/2*(1/5-1/7)


...

1/(n(n+2))=1/2*(1/n-1/(n+2))


sn=1/2*(1-1/3+1/3-1/5+1/5-1/7+...+1/(2n-1)-1/(2n+1))=

=1/2*(1-1/(n+2) -> 1/2*(1-0)=1/2

2021. febr. 18. 10:40
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nagyon sokat segített a válasz!
2021. febr. 18. 11:57