Hány cm-relnövekszik meg a hossza annak a 𝟓𝟎𝒎hosszú alumínium-huzalnak, amelynek hőmérséklete 𝟐𝟎°C-ról 𝟒𝟎°C-ra nő meg? (𝛼𝑎𝑙𝑢𝑚í𝑛𝑖𝑢𝑚=2,4∙10−51°C)


KÉPLETEK1)∆𝒍=𝛼∙𝑙0∙∆𝑻2)𝜷=𝟑∙𝜶∆𝑽=𝛽∙𝑉0∙∆𝑻⟹∆𝑻=∆𝑽𝛽∙𝑉0𝟑)𝑉∗=∆𝑉𝑝𝑒𝑡𝑟ó𝑙𝑒𝑢𝑚−∆𝑉𝑣𝑎𝑠∆𝑉𝑣𝑎𝑠=𝜷𝒗𝒂𝒔∙𝑉0∙∆𝑇∆𝑉𝑝𝑒𝑡𝑟ó𝑙𝑒𝑢𝑚=𝑝𝑒𝑡𝑟ó𝑙𝑒𝑢𝑚∙𝑉0∙∆𝑇


Valaki segítségét szeretném ebben kérni! Előre is köszönöm!



2021. febr. 10. 17:05
 1/3 anonim ***** válasza:
92%

Kiszámolod a hőmérsékletkülönbséget, és azt szorzod a hőtágulási együtthatóval és az eredeti hosszal, végül kivonod az eredeti hosszt, és így kapod meg a hosszváltozást.


Érdekesség, hogy egyébként át kellene váltanod kelvinbe, de mivel a Celsius-skála a Kelvin-skála eltoltja, ezért a különbség ugyanaz lesz mindkét esetben. Ha mondjuk Fahrenheitben lenne a hőmérséklet megadva, akkor már nem lenne ennyire egyszerű.

2021. febr. 10. 17:08
 2/3 A kérdező kommentje:

Jól leírtad elméletben, viszont az átláthatóság kedvéért le tudnád kérlek vezetni számolással?

Nagyon sokat segítenél vele viszont így nem értettem meg még annyira.

Ennek ellenére köszönöm a válaszod.

2021. febr. 10. 17:19
 3/3 anonim ***** válasza:

Hőmérsékletkülönbség: ∆T = 40-20 = 20 K


Innen: 50 m * 20 K * 2,4∙10^(−5) 1/K = 0,024 m, tehát 0,024 méterrel változik a huzal hossza.


Rosszul írtam; ezzel a VÁLTOZÁS mértékét kapod meg. Ha ezt adod hozzá az eredetihez (vagyis az 50 m-hez), akkor kapod meg a megváltozott huzal hosszát, ami így 50,024 méter lesz.

2021. febr. 10. 17:26