Ezt valaki megoldja nekem? Vagy legalább tud küldeni olyan oldalt ahol fent van a megoldás?


Számoljuk ki az a hegyesszög nagyságát ha (sin+5)=cos(a+41)!

Használd fel a pótszögek szögfüggvényei közti összefüggést!



2021. jan. 27. 13:10
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A pótszögek szögfüggvényei közötti összefüggés : sin(x) = cos(90°-x) (valójában ez tetszőleges szögre működik, nemcsak hegyes/derék/tompaszögekre, de erről majd később), illetve ez fordítva is működik: cos(x) = sin(90°-x). Az összefüggés gyakorlatilag azt jelenti, hogy derékszögű háromszögben az egyik hegyesszög szinusza megegyezik a másik hegyesszög koszinuszával (és fordítva).


Ez alapján a szinuszt át tudjuk írni koszinusszá:


sin(a+5°) = cos(90°-(a+5°)) = cos(85°-a), tehát az egyenlet:


cos(85°-a) = cos(a+41°)


A koszinuszfüggvény a ]0°;90°[ intervallumon szigorúan monoton csökkenő, emiatt ennek csak egy megoldása lehet, ahol a koszinuszokon belül ugyanaz az érték áll, tehát:


85°-a = a+41°, innen pedig sima egyenletrendezéssel a=22°, tehát a keresett hegyesszög 22°-os.

2021. jan. 27. 13:21
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Másik megközelítés; a tétel úgy is értelmezhető, hogy két hegyeszög esetén szinusz és koszinusz csak úgy lehet egyenlő, hogyha a két szög összege 90°, tehát csak annyi a dolgunk, hogy a függvényeken belüli kifejezéseket összeadjuk, és annak 90°-nak kell lennie:


a+5° + a+41° = 90°, erre ugyanúgy a=22° jön ki.


De az első megoldás mechanikusabb, érdemes azzal kezdeni a megértést.

2021. jan. 27. 13:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!
2021. jan. 27. 14:21