Számtani sorozat negyedik tagja 9, tizedik eleme 45. a. Melyik ez a sorozat? b. Tagja-e a sorozatnak az 1001?


2021. jan. 21. 11:43
 1/3 anonim ***** válasza:

a1+3d=9 a1+9d=45


a1+9d-(a1+3d)=36

6d=36

d=6


behelyettesítés: a1+3*6=9

a1=-9


-9+(n-1)*6=1001

(n-1)*6=1010

n-1=168,33

n=169,33 tehát nem tagja, mert nem egész szám jött ki

2021. jan. 21. 11:57
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

a)

45-9=6d

d=6

a1=9-3d=9-18=-9

b)

1001=a1+(n-1)d

1001=-9+6n-6

1016=6n

n nem egész, így nem tagja a sorozatnak az 1001.

2021. jan. 21. 11:58
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!:)
2021. jan. 21. 11:58