Sziasztok! Ezeket a feladatokat kaptuk, de nem tudom, hogy kéne őket kiszámolni. Nem tűnnek nagyon nehéznek, de sose csináltunk még ilyenket.


1.Úgy készítettünk NaCI-oldatot, hogy 60 g NaCl-hoz 240 g vizet adtunk.

Hány tömeg %-os az oldat?

2. Hány tömegszázalékos az az oldat, amelyik 300 cm 3 -e 8 g cukrot

tartalmaz?

3. 2 dm 3 1,108 g/cm 3 sűrűségű 15 tömeg %-os NaCl-oldat elkészítéséhez

hány g NaCl-ra és hány g vízre van szükségünk?



2021. jan. 16. 10:48
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

1., A tömeg%-ot úgy számoljuk, hogy az oldott anyag tömege hány %-a a teljes oldat (oldószer + oldott anyag) tömegének, így 60 g /(60+240)g *100= 60/300 *100 = 20 m/m%


2., Az oldat térfogatban van megadva, de tömeg%-ot kérnek, 300cm^3-ban 8 g cukor esetén nyugodtan feltételezhetjük, hogy híg oldatról van szó, aminek közel 1 g/cm^3 a sűrűsége. Így az oldat teljes tömege 300 g, amiből 8 g a cukor. m/m% = 8/300 *100 = 2,67 m/m%


3., Az oldatunk térfogata 2 dm^3 legyen, a sűrűsége 1,108 g/cm^3, valamint 15 mm/m%. A sűrűségből és térfogatból (azonos mértékegységekre váltva) kiszámoljuk az oldat tömegét. 2000cm^3 * 1,108 g/cm^3 = 2216 g, aminek a 15 m/m%-a NaCl, így m(NaCl)= 2216*0,15 g, a víz tömege pedig m(víz)= 2216*0,85 g.

2021. jan. 16. 11:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. jan. 16. 12:49