Hogy kell megoldani ezt a két fizika feladatot? 10.-es fizika


1. Egy 6 cm hosszú, 300 menetű tekercsben 1A erősségű áram folyik. Mekkora a mágnes indukció?


2. Toroid tekercs középkörének sugara 10cm, a menetek száma 1500, és a tekercsben folyó áramerősség 1A, a tekercs keresztmetszetének területe 4 cm². Mekkora a tekercs belsejében a mágneses indukció és az indukciófluxus, ha:

a) a tekercs belsejét levegő tölti ki?

b) a tekercs belsejét lágy vas tölti ki? ( a lágy vas relatív permeábilitása μr =200)



Ha lehet részletesen írjátok le, mert szeretném legalább egy kicsit érteni :)



2021. jan. 14. 16:19
 1/4 anonim ***** válasza:

1) Nem teljesen egyértelmű, mivel nem lehet tudni semmit a tekercselésről. Ha bifilárisan van tekercselve, akkor 0. Ha nem, akkor B=μ0*I*N/l a képlet rá, ahol μ0 a vákuum permeabilitása, I a vezetőben folyó áram, N a tekercs menetszáma, l pedig a vezető hossza.


2) Erre is ugyan az igaz. Hogy lehessen számolni, mondjuk itt is hogy nem bifilárisan van tekercselve. Az indukcióra szintén van egy képlet: B=μ*I*N/(2*r*π), ahol r a tekercs közepének sugara, a többi meg ugyan az mint fentebb. Ha légmagos a tekercs, akkor μ=μ0, ha pedig benne van a toroid mag akkor pedig μ=(μ0+μr)≈μr. Fluxust meg úgy kell számolni, hogy ez előbbi indukció értékeket megszorozzuk a keresztmetszettel.


Ennyi elég a kicsit értéshez. Ezeket (meg még másik pár tucat) képletet meg kell tanulni, és akkor minden ilyen jellegű feladat megoldható. Igazán megérteni akkor lehet, ha az ember képes a képletek "mögé látni", ehhez pedig mindenképp szükséges az integrálás és deriválás ismerete. Szerintem érd be ennyivel, képletek alkalmazásának ismeretével. Most már villamosmérnöki BSc képzésen sem tanítanak ennél többet ezen a területen, s MSc-n is csak akkor ha ilyen irányba akar továbbmenni az ember.

2021. jan. 14. 18:07
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!
2021. jan. 14. 18:09
 3/4 anonim ***** válasza:

Te Kérdező, a fizika könyvedben benne van, hogy az ilyen feladatok

megoldásához a négyjegyű függvénytáblázatok könyvben található képleteket kell alkalmazni. Ennyi eszed nincs, hogy elolvasd a téma szövegét, hogy miről van szó???

Mit köszönsz, hát azt írta, hogy a vezető hossza. Tudod milyen hosszú drótot tekertek fel? Nem. De nem is kell, a tekercs hosszáról van szó. És ez is hülyeség: μ=(μ0+μr)≈μr, a valóság az μ=μ0*μr

Az integrálós egyetemes is hülyeség.

2021. jan. 14. 19:45
 4/4 anonim ***** válasza:

3-as hozzászólónak igaza van.

1-es tényleg marhaságokat írt: Az l hossz nem a tekercselőhuzal hossza, hanem a tekercs hossza. Vasmagos tekercs esetén a permeabilitás nem a vákuum permeabilitásának és a vasmag relatív permeabilitásának összege, hanem a szorzata. Ha az összegével számolnád ki a vasmagos tekercsben fellépő indukciót, akkor egy elképesztően nagy, a valóságban megvalósíthatatlan értéket kapnál. Ha utána számolsz, 1-es képlete szerint a vasmagos tekercsben fellépő indukció közel 480000 Vs/m² lenne, hát elhihető ez? Közel sem! A helyes érték 0,6 Vs/m² lenne.

Tisztelt kérdező, mielőtt megköszönöd valakinek a válaszát, legalább az alapösszefüggéseknek nézz utána.

2021. jan. 15. 09:54