Hogyan kell ezt kiszámolni?( Vizsgálja meg az alábbi sorozatokat monotonitás szempontjából (a tétel alapján, nem elegendő a sorozat néhány elemének kiszámolása) , és a korlátozottság szempontjából) an =3n+4 / 5n−1 )


Megoldás: szig. monoton csökken, k=3/5 K= 7/4 , a sorozat korlátos

Egyszerűen nem tudom mit rontok el, de valahogy sehogy sem jön ki egy korlát sem. :(



2021. jan. 6. 21:47
 1/7 anonim ***** válasza:

Mik ezek a k-k?


Először megnézzük az első néhány tagot;


n=1-re a(1) = (3*1+4)/(5*1-1) = 7/4

n=2-re a(2) = (3*2+4)/(5*2-1) = 10/9

n=3-ra a(3) = (3*3+4)/(5*3-1) = 13/14


Ezek alapján azt sejtjük, hogy szigorúan monoton csökken, tehát teljesül, hogy a(n)>a(n+1), tehát


(3n+4)/(5n-1) > (3(n+1)+4)/(5*(n+1)-1)


Én most megspórolom a kiszámolást:


[link]


n>1/5, tehát tetszőleges n pozitív egészre igaz lesz, tehát valóban szigorúan monoton csökkenő.


A korlátossághoz két lehetőség van;


-keresünk egy olyan számot, aminél biztosan nagyobb a sorozat, ilyen például a 0. Azt kell megmutatnunk, hogy tetszőleges n-re


(3n+4)/(5n-1) > 0, ez nem túl bonyolult. Tehát találtunk egy alsó korlátot.


Mivel a függvény szigorúan monoton csökken, ezért felső korlátnak választható az első tag, de mivel az nem egész, lehet nagyobbat is választani, mondjuk a 2-t, tehát azt kell megmutatni, hogy tetszőleges n-re


(3n+4)/(5n-1) < 2.


Tehát a sorozat korlátos, mert találtunk egy alsó és egy felső korlátot.


Ha határértéket akarsz számolni a végtelenben, akkor az a bevett szokás, hogy egyszerűsítünk az ismeretlen legnagyobb hatványával, jelen esetben n-nel:


a(n) = (3 + 4/n)/(5 - 1/n), a 4/n és az 1/n a végtelenben 0-hoz tart, így marad 3/5, tehát a sorozat határértéke 3/5. Ez a szám, amihez egyre jobban közelítenek a sorozat tagjai, de azt sosem érik el.

2021. jan. 6. 21:58
 2/7 A kérdező kommentje:
A k a legnagyobb alsó korlát , a K legkisebb felső korlát
2021. jan. 6. 22:05
 3/7 anonim ***** válasza:

Ja, értem már... A két k a két korlát.


Mint írtam, a felső korlát az első tag, vagyis a 7/4, az alsó korlát pedig a végtelenben vett határérték, ami a 3/5.


Azonban -és ezt is írtam- nem csak ezek a korlátok; bármilyen 3/5-nél kisebb szám jó alsó korlátnak, és bármilyen 7/4-nél nagyobb szám jó felső korlátnak. Viszont ezeknek a korlátoknak kitüntett nevük van, ugyanis a 7/4-nél kisebb számok biztosan nem lesznek jók felső korlátnak, ezért ezt a számot a legkisebb felső korlátnak, más néven szuprémumnak hívjuk. Ugyanez a helyzet a 3/5-del is; ő a legnagyobb alsó korlát, őt más szóval infémumnak nevezzük.

2021. jan. 6. 22:08
 4/7 anonim ***** válasza:
Ránézésre látszik hogy ez csökkenő sorozat lesz, mert a hányados tagjai nem váltanak előjelet (hiszen n>=0), és ahogy n tart végtelenhez, a számláló 3*végtelenhez, nevező 5*végtelenhez tart (ez így nem szabatos, az érthetőség kedvéért írtam így), tehát a sorozat 3/5-höz tart lefelé. Ez a 3/5-ös határértéket a határértékre vonatkozó tételek alapján következik, az (an+d)/(bn+c) eset, aminek ugye a/b a határértéke n tart végtelenhez esetén). Tehát azt már biztosan tudjuk, hogy alsó határértéke 3/5, tehát alulról biztosan korlátos is, alsó korlátja ez a határérték, tehát k=3/5. Azt pedig sejtjük, hogy monoton csökken. Ezt úgy lehet bizonyítani is, hogy megoldjuk az egyenlőtlenséget, ami az n-edik és n+1. tagra vonatkozik. Ehhez annyit kell csinálni, hogy n-edik tag helyére beírjuk a sorozat an-re vonatkozó meghatározását, az egyenlőtlenség másik oldalára pedig az an+1-re vonatkozót, ez annyit jelent, hogy n helyére n+1-et helyettesítünk. Kirendezed az egyenlőtleséget, és kijön az, hogy vmi konstansnál kisebb vmi másik konstans, tehát az n+1-edik tag kisebb az n-ediknél. Innen már az is biztos, hogy a sorozat monoton csökken. Ha monoton csökken, akkor pedig ez első tagja a legnagyobb, tehát maximuma van, így felülről is korlátos (ami nekem furcsa, hogy itt értelmeznek nulladik tagot, ha n helyére nullát helyettesítesz, akkor jön ki a K=7/4 felső korlát, amit megoldásnak kiadtak, pedig a sorozatokat általában úgy értelmezzük, hogy pozitív egészedik számú tagjai vannak).
2021. jan. 6. 22:09
 5/7 anonim ***** válasza:

Na, akkor ha ezekkel tisztában vagy, akkor már azt is tudod, hogyan kell számolni.


Általánosságban elmondható, hogy ha egy sorozat korlátos, akkor a sorozat valamelyik tagja vagy infémum vagy szuprémum lesz (olyan is lehet, hogy mindkettő, ilyen például az 1,1,1,1,... sorozat), a másik korlát pedig vagy szintén valamelyik tag, vagy a végtelenben vett határérték.


Ha viszont a sorozat szigorúan monoton minden tagjára, akkor az első verzió érvényesül.

2021. jan. 6. 22:10
 6/7 anonim ***** válasza:
4-es, a 0. tag -4 lenne...
2021. jan. 6. 22:12
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. jan. 6. 22:17