1,0 g rézzel kb. 30 tömeg%-os salétromsavból nitrogén-monoxidot fejlesztünk. A gázt dugattyúval lezárt edényben fogjuk fel, amelyben 1 dm3 0,1 MPa nyomású, 25 °C-os levegő van, és ennek oxigénje a nitrogén-monoxidot oxidálja. ?(folytatás lent)


A) Mi lesz a gázelegy térfogat%-os összetétele?

B) Mekkora lesz a gázelegy térfogata a reakció után? A,(Cu) = 63,5, a levegő oxigéntartalma 21 mol%.



2020. dec. 19. 15:19
 1/1 anonim ***** válasza:

3 Cu + 8 HNO3 → 3 Cu(NO3)2 + 2 NO + 4 H2O az egyenlet

3 mol Cu-ból 2 mol NO lesz, tehát 190,5 grammból lesz 2 mol NO.

1 grammból lesz 0.01050 mol NO. A levegő anyagmennyisége 1/24,5=0,04082 mol, ebből 21% oxigén: 0.00857 mol, a maradék nitrogén. Az új összanyagmennyiség 0.01050+0,04082=0.05132 mol, tehát az anyagmennyiség-százalékos (és ugye térfogatszázalékos) összetétel:

0.01050/0.05132*100=20,46% NO

16,70% O2

62.84% N2.

b) NO + 0,5 O2 -> NO2

Elfogy a 0.01050 mol NO, és vele együtt 0.00525 mol O2, keletkezik 0.01050 mol NO2.

Tehát a gázelegy összesen 0.05132-0.01050-0.00525+0.01050=0.04607 mol, ami térfogatban standardállapotban 1.128715 dm3.

2020. dec. 19. 18:38