Hány tégla szükséges 10m2 , 40cm vastag falhoz? (Kisméretű tégla mérete: 25 cm×12cm×6,5 cm). Levezetné ezt nekem valaki?


2020. dec. 19. 14:00
 1/9 anonim ***** válasza:
78%

milyen széles és milyen magas a fal?:)


A darabok és a malter vastagsága elég sokat számit:)


Ha 2,5 méter széles, akkor 30 tégla kell egy sorba, kötések nélkül:) Ez esetben 4 méter magas lesz, ahova meg 61 sor (de ez kevesebb a malter miatt), de matematikailag igy van. Tehát 1830 db téglára lesz szükség, de a maltervastagság miatt ez kevesebb lesz, ez kb a max mennyiség ami kellhet.

2020. dec. 19. 14:22
 2/9 anonim ***** válasza:
62%

Nem tudom, hogyan számoltál, de én (matematikailag) nagyon keveslem;


Először is, 10 m^2 = 1000 dm^2 = 100000 cm^2, ekkora a fal felülete.

Fal térfogata: 100000 * 40 = 4000000 cm^3

Tégla térfogata: 25*12*6,5= 1950 cm^2

A kettő hányadosa adja, hogy mennyi téglára van szükség:

4000000/1950 =~ 2052, felfelé kerekítve.


Ha a való életet nézzük, akkor valóban szükséges a maltervastagsággal is számolni, de "matematikai feladatoknál" elhanyagolhatónak szokás tekinteni (például azért, mert a malterbe belesüpped a tégla, így a maltervastagság is összemegy).


Érdemes megjegyezni, hogy az ilyen jellegű feladatoknál mindig a térfogatból érdemes kiindulni, ezzel egy maximális számot kapunk a szükséges anyagmennyiségből (jelen esetben a malter miatt ennél kevesebbre van szükség). Azonban az is igaz, hogy a való életben úgynevezett hulladékkal is szokás számolni; például a tégla vágásánál keletkeznek olyan részek, amik nem felhasználhatóak (például félbevágják a téglát, de az egyik fele berepedezik, széttörik). Ezek miatt szükséges "tartalékkal" számolni, ami általában 8% szokott lenni.

2020. dec. 19. 14:39
 3/9 anonim ***** válasza:
A szélességnél 37 centivel számoltam:) merthogy egy 25ös meg egy 12essel és a magasságnál is elmaradt egy pici.
2020. dec. 19. 14:48
 4/9 anonim ***** válasza:
40 centi vastag fal? Az úgy jön ki, hogy 25+12=37 + a malter, vakolat. Tehát egy sor lapjával, egy sor hosszával, egymás mögé. Ilyen esetben számolhatod úgy, ahogy első válaszoló irta, de ő csak az egyharmadát számolta ki a kellő téglamennyiségnek. Vagyis az általa megadott adatot még szorozd meg 3-mal, mert egy tégla mögé (amit ő számolt), két másik is kell még, hogy meglegyen a 40-es vastagság. De még az is csak egy példa volt, mert ahogy ő is kérdezte, kéne tudni, milyen magas, milyen széles lesz a fal.
2020. dec. 19. 14:49
 5/9 anonim ***** válasza:
Akkor én értelmeztem félre valamit, de ja, adódhat abból a 3 centiből a különbség, 7-8% körüli ez is, az is.
2020. dec. 19. 14:52
 6/9 anonim ***** válasza:

Már hogy a francba kéne hozzá ~5500 tégla!? Kiszámoltam, hogy a plafon 2052, amit a malterfelhasználás csökkent.

Ne vigyétek már be az erdőbe fölöslegesen...

Valószínűnek tartom viszont, hogy ez egy mezei matekfeladat, szóval nem kell malterral meg hasonlókkal számolni, szimplán csak a térfogattal való számolásokat gyakoroltatja...

2020. dec. 19. 14:56
 7/9 anonim ***** válasza:
Szerintem én jól számoltam a hosszra jutó mennyiséget, mert 3x-os mennyiséggel számoltam. Valóban nem ártana tudni mire ez a kérdés:)
2020. dec. 19. 15:06
 8/9 anonim ***** válasza:

Akkor rosszul gondolod...

Mivel adott az egyik lap területe és a vastagság, ezért TELJESEN MINDEGY, hogy milyen a hossza (leszámítva a malterfelhasználást, amivel -első körben- nem kell számolni), mivel a fal TÉRFOGATA mindig ugyanakkora lesz; mindegy, hogy 1x10-es, vagy 2x5-ös, vagy 3,14x3,19 méteres, a fal kitöltésére szolgáló mennyiség, vagyis a TÉRFOGAT mindig ugyanakkora lesz, pontosan 10*0,4= 4 m^3, amit én cm^3-ben számoltam.

Ha te veszel 5500 téglát, akkor azok össztérfogata 10,725 m^3 lesz, és ebben még nincs benne a malter. Ne mondd már nekem azt, hogy egy 4 m^3-es falhoz 10 m^3 tégla szükséges...

2020. dec. 19. 15:14
 9/9 A kérdező kommentje:
Nem akartam vitát indítani, viszont a kérdés után kiszámoltam (nem szerettem volna olyan sokat várni) és az eredményem 2051, 28205 db tégla lett, ~ 2052 db. Azért köszönöm a válaszokat, igazán kedvesek vagytok és megerősített abban is, hogy jó az eredmény, amit kaptam. :D
2020. dec. 19. 15:33