Anonimusvarilius kérdése:

Fizika házifeladat? További lent


A barnuláskor a bőr mélyebb rétegeiben fekvő melanocitákban a tirozin nevű aminosav barna vagy fekete melaninná alakul, amely a sejtből kikerülve a bőr felszínére jut. A tirozin melaninná átalakulását egy kb 5,6x10*-19 J energiájú fotón biokémiai reakciója is ki tudja váltani. Milyen hullámhossz ú fénytől lehet ezek alapján barnulni? Lehet-e barnulni egy 254nm-es hullámhossz kibocsátó higanygőzlámpánál?


Előre is nagyon köszi a segítséget🙂



2020. dec. 18. 00:10
 1/1 anonim ***** válasza:

Túlbonyolítottnak tűnő feladat, annál könnyebb megoldással.

A foton energiája:

E=h*f, ahol

E - energia (adott)

h - Planck-állandó (szövegben nincs leírva, de mivel ez állandó, így adott, keress rá)

f - frekvencia


Tudjuk továbbá, hogy a frekvencia arányos a hullámhosszal valamint a fénysebességgel:

c = f*lambda, ahol

c - fénysebesség, adott

f - frekvencia

lambda - hullámhossz


Ebből f=c/lambda, amit visszahelyettesítve a fenti feladatba:

E = h*c/lambda


Hullámhosszra átrendezve:

lambda = h*c/E


Így már minden adott, megvan az első kérdésre a válasz, vagyis mekkora hullámhossztól lehet barnulni.

A második kérdésnél pedig ezek alapján már könnyen rájössz a válaszra.

2020. dec. 18. 00:39